Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ta decyzja może zamknąć Chorwacką granicę

0
Podziel się:

Komisja Europejska podpisanie umowy granicznej zaplanowała na środę, lecz BiH nawet nie wyznaczyła swego przedstawiciela

Ta decyzja może zamknąć Chorwacką granicę
(Damien Smith/CC/Flickr)

Nebojsza Radmanović, reprezentujący Serbów w trzyosobowym Prezydium Bośni i Hercegowiny, odrzucił regulacje dotyczące granicy z Chorwacją, które mają wejść w życie, gdy 1 lipca kraj ten przystąpi do Unii Europejskiej.

Pozostali członkowie Prezydium BiH, Chorwat Żeljko Komszić i reprezentujący Muzułmanów Bośniak Bakir Izetbegović, przyjęli te regulacje umożliwiające przekraczanie granicy oraz przewóz towarów po 1 lipca, kiedy Chorwacja stanie się 28. członkiem UE.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że brak zgody Radmanovicia na te regulacje zagrażają przepływowi towarów oraz osób i pokazują niedoskonałość trzyosobowego Prezydium BiH, które pełni rolę kolegialnego szefa państwa.

Przyjęcie umowy dotyczącej granicy z Chorwacją było - jak zaznacza Reuters - uważane za formalność do czasu odmowy podpisania jej przez Radmanovicia. Twierdzi on, że serbscy przedstawiciele zostali pominięci w komisji, utworzonej ad hoc, która w ubiegłym tygodniu zgodziła się na przyjęcie umowy z Chorwacją.

Komisja Europejska podpisanie umowy granicznej zaplanowała na środę, lecz BiH nawet nie wyznaczyła swego przedstawiciela. _ Unia Europejska oczekuje, że te ważne umowy zostaną podpisane 19 czerwca w Brukseli. Wzywamy wszystkie kompetentne instytucje, aby pilnie znalazły rozwiązanie, leżące w interesie obywateli _ - oświadczyła KE.

Anonimowy dyplomata unijny ocenił, że niepodpisanie umowy spowodowałoby _ niejasny status _ przejść granicznych. _ Istnieje realna perspektywa, że ludzie nie będą mogli przekroczyć granicy _ - zaznaczył.

Minister ds. bezpieczeństwa Fahrudin Radonczić wezwał Nebojszę Radmanovicia, aby jeszcze raz przemyślał swą decyzję, tłumaczą że zamknięcie granicy byłoby katastrofalne i spowodowałoby zamęt wśród obywateli.

Na mocy porozumienia pokojowego z 1995 r. Bośnia i Hercegowina składa się z dwóch autonomicznych regionów - Republiki Serbskiej i Federacji Muzułmańsko-Chorwackiej - powiązanych słabym rządem centralnym. Przywódcy bośniackich Serbów nie ukrywają, że chcieliby oderwać się od tego państwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Wrócą granice wewnątrz strefy Schengen? Według najnowszego porozumienia między Parlamentem Europejskim, a rządami państw jest to możliwe.
Będzie problem z dojazdem do Chorwacji Wejście do UE spowoduje kłopotliwe kontrole paszportowe w Bośni i Hercegowinie. Będzie trzeba stać w kolejkach.
Merkel wstrząśnięta wydarzeniami w Turcji Kanclerz Niemiec otwarcie skrytykowała brutalne tłumienie przez policję antyrządowych protestów ulicznych w Turcji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)