Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tadżykistan: Rebelianci zaczęli składać broń

0
Podziel się:

Tadżyccy rebelianci, przeciwko którym prezydent Emomali Rachmon wysłał oddziały do niespokojnego obwodu autonomicznego Górski Badachszan, zaczęli składać broń, gdy władze zagroziły nową ofensywą w celu ujęcia dawnego dowódcy partyzanckiego.

Tadżykistan: Rebelianci zaczęli składać broń
(ec.europa.eu)

Tadżyccy rebelianci, przeciwko którym prezydent Emomali Rachmon wysłał oddziały do niespokojnego obwodu autonomicznego Górski Badachszan, zaczęli składać broń, gdy władze zagroziły nową ofensywą w celu ujęcia dawnego dowódcy partyzanckiego.

Ten komendant z czasów wojny domowej sprzed kilkunastu lat Tolib Ajombek jest poszukiwany w związku z zabójstwem miejscowego szefa sił bezpieczeństwa, generała Abdułło Nazarowa. Nazarow, który stał na czele miejscowego oddziału Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego (PKBN), został śmiertelnie pobity przed tygodniem.

Prezydent Rachmon ogłosił w środę zawieszenie ofensywy przeciw, jak to określono, nielegalnym ugrupowaniom zbrojnym. Obiecał amnestię wszystkim, którzy złożą broń, i zażądał wydania Ajombeka wraz z trzema innymi domniemanymi sprawcami zabójstwa generała.

Pragnący zachować anonimowość przedstawiciel tadżyckich sił bezpieczeństwa powiedział agencji Reuters, że rebelianci zaczęli składać broń w niedzielę i że zrobiło to już kilkudziesięciu ludzi. - _ Teraz mamy nadzieję, że wszystko zakończy się pokojowo _.

Ministerstwo spraw wewnętrznych Tadżykistanu potwierdziło tę wiadomość i oświadczyło, że _ członkowie nielegalnych grup zbrojnych w Górskim Badachszanie zaczęli składać broń _ i że _ wszyscy, którzy to zrobili, zostali natychmiast ułaskawieni _.

Na razie, jak podało źródło Reutera, nie ma mowy o przekazaniu w ręce władz Ajombeka i pozostałych rebeliantów oskarżonych o zabicie Nazarowa, bo - jak utrzymują bojownicy - cała czwórka zbiegła do Afganistanu.

Wojsko do autonomicznego Górskiego Badachszanu Rachmon wysłał we wtorek. W walkach zginęło 17 żołnierzy, 30 rebeliantów i jedna osoba cywilna, co - jak pisze Reuters - zrodziło obawy o stabilność w Tadżykistanie.

Niektórzy analitycy utrzymują, że pierwsza na taką skalę od niemal dwóch lat operacja wojskowa w Górskim Badachszanie była zamierzoną przez prezydenta demonstracją siły w tym bastionie opozycji.

Czytaj więcej w Money.pl
Tragedia imigrantów. Zginęli w pożarze Siedemnastu imigrantów z Tadżykistanu padło ofiarą pożaru, który wybuchł dziś nad ranem na giełdzie materiałów budowlanych na południu Moskwy.
Blokują Facebooka. "W przeddzień rewolucji" Artykuł, który, jak się sądzi, był przyczyną posunięć władz, był zatytułowany Tadżykistan w przeddzień rewolucji.
Torturowali dziennikarza BBC za propagandę Władze oskarżyły go o przynależność do nielegalnej muzułmańskiej organizacji.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)