Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Teraz w Tokio protestują przeciw Chinom

0
Podziel się:

- Nigdy nie ustąpimy przed groźbami wojskowymi Chin - krzyczeli demonstranci.

Teraz w Tokio protestują przeciw Chinom
(Polaris Images/East News)
bESisMgl

W Tokio odbyła się antychińska demonstracja - pierwsza od czasu, gdy między Japonią i Chinami zaostrzył się spór wokół bezludnych wysp położonych na Morzu Wschodniochińskim. W pokojowym proteście niedaleko ambasady ChRL wzięło udział około 800 osób.

_ - Nigdy nie ustąpimy przed groźbami wojskowymi Chin _ - krzyczeli demonstranci. Krytykowali manifestacje antyjapońskie, niekiedy gwałtowne, które od ubiegłego tygodnia odbywały się w wielu miastach Chin.

_ - Ludzie są zdenerwowani, ale nie będziemy niszczyć sklepów ani firm, jak to robią w Chinach _ - powiedział agencji AFP 21-letni uczestnik wiecu, Shuhei Takagi.

bESisMgn

Podczas antyjapońskich protestów w Chinach w kilku miastach tłum plądrował japońskie sklepy i restauracje, niszczył samochody japońskich marek; protestujący włamywali się też do budynków japońskich firm. Zmusiło to kilka wielkich koncernów japońskich do czasowego wstrzymania produkcji w Chinach.

11 września rząd Japonii poinformował o wykupieniu z rąk prywatnych bezludnych wysp, które Japonia nazywa Senkaku, a Chiny - Diaoyu. Oba kraje spierają się o ich przynależność - według Pekinu podlegają one suwerenności ChRL, ale od lat są administrowane przez Tokio. Wyspy leżą w pobliżu bogatych łowisk i prawdopodobnie dużych złóż ropy naftowej i gazu.

Następstwem japońskiej decyzji było m.in. wysłanie przez Chiny w rejon spornych wysp kilkunastu okrętów. Wzrost napięcia w stosunkach między Chinami a Japonią, który zaniepokoił zarówno USA, jak i ONZ, ma także reperkusje w tak różnych dziedzinach jak sport, kultura czy gospodarka. Między innymi eksporterzy japońscy skarżą się na drobiazgowe kontrole przeprowadzane przez chińskich celników.

Czytaj więcej o relacjach Chiny-Japonia
Zapłacą za rzucanie jajami i cegłami? Demonstracje zaczęły się po decyzji rządu Japonii o wykupieniu z rąk prywatnych wysp na Morzu Wschodniochińskim.
Konflikt się zaostrza. Chińczycy atakują Chińskie okręty zbliżyły się do wysp Senkaku. Japończycy odpierają szturm.
Dwa wielkie koncerny zawieszają produkcję Panasonic i Cannon nie będą produkować w Chinach.
bESisMgO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)