Notowania

eta
15.06.2012 12:42

Terroryzm w Hiszpanii. Rozwiązała się młodzieżówka ETA

Jako jeden z głównych powodów decyzji podano presję polityczną i delegalizację ruchu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Moody75/CC/Flickr)

Blisko osiem miesięcy po ogłoszeniu końca walki zbrojnej przez baskijską organizację separatystyczną ETA, w piątek jej młodzieżówka Segi poinformowała o samorozwiązaniu. Jako jeden z głównych powodów decyzji podano presję polityczną i delegalizację ruchu.

W komunikacie opublikowanym w baskijskich dziennikach _ Gara _ i _ Berria _ ten radykalny ruch młodzieżowy wyjaśnił, że w następstwie długiej debaty postanowił się rozwiązać. _ - Segi już nie ma _ - czytamy w oświadczeniu, w którym dodano, że _ oczywiste jest, iż młodzież będzie kontynuować walkę _ o niepodległość.

Segi w ostatnich latach była ostro krytykowana przez władze hiszpańskie, aresztowano też kilkudziesięciu jej członków.

MSW Hiszpanii nazywało Segi _ organizacją młodzieżową, dzięki której ETA odbudowuje swoje struktury militarne i stosuje terroryzm uliczny _.

ETA pod koniec października 2011 roku ogłosiła definitywne zakończenie ponad 40-letniej walki zbrojnej. Od tego czasu organizacja jednak ani się nie rozwiązała, ani nie oddała broni. W atakach baskijskich separatystów zginęło ponad 800 osób.

Władze oskarżają członków Segi o stosowanie _ terroryzmu ulicznego _, m.in. o obrzucenie koktajlami Mołotowa budynków rządowych, banków i biur partii politycznych.

Czytaj więcej o terroryzmie w Hiszpanii
Skazali go na 105 lat więzienia. Za co? Były dowódca militarny ETA Javier Garcia Gaztelu, pseudonim Txapote, został skazany przez sąd hiszpański.
ETA chce się rozwiązać. Ale hiszpański rząd... Działacze ETA chcą rozmów z francuskim i hiszpańskim rządem o zasadach złożenia broni. Ale ci nie są zainteresowani.
Europejscy terroryści nie złożą broni. Grożą... Walcząca o niepodległość Kraju Basków organizacja separatystyczna ETA ostrzegła w swoich dokumentach wewnętrznych, że nie rozwiąże się, ani nie przeprosi ofiar terroryzmu - poinformował hiszpański dziennik ABC.
Tagi: eta, młodzieżówka, terror, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz