Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

To będzie gorący dzień w Sejmie

0
Podziel się:

Najważniejsze sprawy to powołanie komisji śledczej, oraz dziura w budżecie MON i MSWiA.

To będzie gorący dzień w Sejmie
(PAP/Tomasz Gzell)

Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie wysłuchają informacji rządu w sprawie dotychczasowych działań związanych z zabójstwem Krzysztofa Olewnika, podejmowanych przez ministerstwo sprawiedliwości, MSWiA oraz Centralny Zarząd Służby Więziennej.

Wniosek o taką informację złożył klub Lewicy.

W poniedziałek w celi aresztu śledczego w Płocku powiesił się Robert Pazik, skazany na dożywocie za porwanie i zabójstwo Krzysztofa Olewnika. Wcześniej, w podobny sposób życie odebrało sobie dwóch innych skazanych w tej sprawie - Wojciech Franiewski i Sławomir Kościuk.

We wtorek do dymisji podał się minister sprawiedliwościZbigniew Ćwiąkalski, który w środę został odwołany przez prezydentaLecha Kaczyńskiego. PremierDonald Tuskzdymisjonował także wiceszefa resortu Mariana Cichosza, prokuratora krajowego Marka Staszaka oraz szefa służby więziennej Jacka Pomiankiewicza. Szef rządu opowiedział się również za powołaniem sejmowej komisji śledczej w sprawie okoliczności śmierci Olewnika.

Za powołaniem komisji opowiadają się wszystkie kluby, choć PSL ma wątpliwości w tej sprawie. Komisja powstanie prawdopodobnie w lutym.

Do porwania Krzysztofa Olewnika, syna przedsiębiorcy branży mięsnej z Drobina pod Płockiem (Mazowieckie) doszło w nocy z 26 na 27 października 2001 roku. Sprawcy zażądali okupu. Kilkadziesiąt razy kontaktowali się z jego rodziną.

W lipcu 2003 roku okup przekazano porywaczom, jednak uprowadzony nie został uwolniony. Jak się później okazało, miesiąc po odebraniu przez przestępców pieniędzy został zamordowany. Proces w tej sprawie, której akta liczą 112 tomów, toczył się od października 2007 roku.

W Sejmie trwa już spotkanie marszałka Bronisława Komorowskiego z szefami klubów parlamentarnych i kierownictwem Kancelarii Sejmu. Jednym z tematów rozmów jest projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania okoliczności śmierci Krzysztofa Olewnika.

Dziś w Sejmie przedstawiciele rządu będą też odpowiadać na pytania posłów, m.in. w sprawie sytuacji finansowej w MON i MSWiA.

Przewidziana jest także debata nad projektem rezolucji wzywającej prezydenta Lecha Kaczynskiego do jak najszybszego ratyfikowania Traktatu z Lizbony. Projekt rezolucji zyskał poparcie sejmowych komisji ds. Unii Europejskiej oraz Spraw Zagranicznych.

_ - Sejm, podkreślając, że decyzja dotycząca przyjęcia Traktatu jest suwerennym rozstrzygnięciem każdego państwa członkowskiego UE, zwraca się do prezydenta o uwzględnienie woli obu izb parlamentu i o jak najszybsze zakończenie procesu ratyfikacji Traktatu z Lizbony, a także o czynne wspieranie jego ratyfikacji w pozostałych państwach członkowskich UE _ - czytamy w projekcie.

Sejm zajmie się także wetem prezydenta do ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Powody, dla których Lech Kaczyński odmówił podpisania ustawy to: zobowiązanie prezydenta do mianowania sędziów w określonym terminie, sposób dochodzenia do zawodu sędziego i powołanie Krajowej Rady Sądownictwa i Prokuratury.

Posłowie będą także debatować nad poprawkami Senatu do ustawy przewidującej obniżenie emerytur dla funkcjonariuszy służb PRL i członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)