Notowania

topolanek
02.04.2009 10:45

Topolanek ostrzega przed nowym podziałem Europy

Może powstać mur podejrzeń i nieufności - mówi ustępujący premier Czech.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Ustępujący premier Czech Mirek Topolanek ostrzegł, że w związku z kryzysem Europę znów może podzielić nowy mur - _ wzajemnego braku zrozumienia, podejrzeń, nieufności _.

- _ A zwycięzcami nie będą ani Zachód, ani Wschód, lecz tylko nacjonalizmy, ksenofobia, nieufność wobec demokracji i ideałów Europy _ - powiedział Topolanek w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla włoskiego dziennika _ La Repubblica _.

Na pytanie, czy upadek jego rządu i kryzys polityczny w Pradze nie będzie stanowić problemu dla Unii Europejskiej, której Czechy przewodzą w tym półroczu, czeski premier odpowiedział: _ Uważam za zabawne, że takie pytanie stawia włoski dziennikarz - to u was często rządy pracowały najwyżej jedną porę roku i w UE nigdy to nie spowodowało problemów _. - _ Uporządkujemy sytuację w ramach demokracji. To nie jest szczęśliwa sytuacja, ale nie będzie miała wpływu na przewodnictwo w UE _ - zapewnił.

Topolanek zarzucił opozycji w swoim kraju, że była _ nieodpowiedzialna _, doprowadzając do kryzysu w połowie czeskiego przewodnictwa w Unii. Jako _ wielkie kłamstwo _ Topolanek ocenił obawy, że wschód Europy może stać się _ nowym ogniskiem braku stabilizacji międzynarodowego kryzysu gospodarczego _. Przypomniał, że _ epicentrum międzynarodowego kryzysu są USA _.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Czesi wyznaczyli datę przedterminowych wyborów ]( http://news.money.pl/artykul/czesi;wyznaczyli;date;przedterminowych;wyborow,187,0,439995.html )
* [ Premier Czech podał się do dymisji ]( http://news.money.pl/artykul/premier;czech;podal;sie;do;dymisji,72,0,438856.html )

_ - Dostrzegam próby przeniesienia efektów kryzysu gdzie indziej, poza jego korzenie. Uprzedzenie wobec Wschodu jest całkowicie błędne _ - oświadczył ustępujący premier Czech. Jego zdaniem _ kryzys osłabił europejski entuzjazm _. - _ Ksenofobia, nacjonalizm, problemy społeczne rosną _- zauważył Topolanek. _ Jeśli gospodarka USA nie ruszy z miejsca, nie będzie wyjścia z kryzysu _ - ostrzegł.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: topolanek, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz