Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Trybunał Konstytucyjny bada Traktat Lizboński

0
Podziel się:

Wątpliwości co do zgodności z konstytucją zgłosił między innymi Antonii Macierewicz.

Trybunał Konstytucyjny bada Traktat Lizboński
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bELrRMpx

Dziś po godz. 9.30 rozpoczęło się posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego, na którym zbada on, czy Traktat Lizboński jest zgodny z konstytucją.

Pod pierwszym wnioskiem, który do Trybunału złożył w listopadzie 2009 r. Antoni Macierewicz, podpisało się 61 posłów PiS i dwóch niezrzeszonych. Miesiąc później podobną skargę ponad 30 senatorów PiS złożył senator tego ugrupowania Piotr Łukasz Andrzejewski.

Wnioskodawcy zaskarżają traktat, uważając że jego przepisy mogą doprowadzić do sytuacji, w której Polska będzie musiała przyjmować rozstrzygnięcia unijnych organów, nawet jeśli polskie władze nie będą ich akceptować.

bELrRMpz

Taka sytuacja zaś - zdaniem części polityków PiS - godziłaby w zasadę suwerenności narodu, który bezpośrednio lub przez swoich przedstawicieli, czyli władze, decyduje o sprawach swego państwa. Według autorów wniosku, prawo unijne nie może być nadrzędne nad prawem krajowym.

Zgodnie z Traktatem Lizbońskim od 2014 r. w kwestiach, w których Rada UE podejmuje decyzje kwalifikowaną większością, obowiązywać zacznie system podwójnej większości państw (55 proc.) i obywateli (65 proc.) - jest on mniej korzystny z polskiego punktu widzenia niż obecny system nicejski. Odsunięcie w czasie obowiązywania tej zasady (do roku 2014) odbyło się na wniosek Polski.

Konstytucjonalista prof. Piotr Winczorek zwracał uwagę, że TK może badać Traktat na takiej samej zasadzie, na jakiej robi to w odniesieniu do wszystkich umów międzynarodowych.

_ - Gdyby się okazało - w co osobiście nie wierzę - że Traktat jest sprzeczny z konstytucją, to albo trzeba go renegocjować, albo zmienić konstytucję, albo pozostaje wyjście Polski z Unii Europejskiej _ - powiedział Winczorek.

bELrRMpF
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t89631.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;wazne;by;ue;nie;stala;sie;superpanstwem,208,0,579280.html) Prezydent: Ważne, by UE nie stała się superpaństwem Polska i Czechy chcą, by unia miała charakter związku państw.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t86677.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sprawniejsza;unia;z;nowym;traktatem,26,0,562458.html) Sprawniejsza Unia z nowym traktatem Premier Szwecji ogłosił _ nową erę _ współpracy między krajami Unii Europejskiej.
bELrRMqa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)