Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
węgry
06.03.2012 12:56

Trybunał UE: Słowacja mogła nie wpuścić prezydenta Węgier

Solyom zamierzał udać się na Słowację jako szef państwa węgierskiego, a nie jedynie jako obywatel UE. Mieli prawo go nie wpuścić.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fejér Bálint/CC/Flickr)

Słowacja nie złamała prawa UE do swobodnego przemieszczania się obywateli, kiedy odmówiła w 2009 roku ówczesnemu prezydentowi Węgier Laszlo Solyomowi (na zdj.) prawa wjazdu na swe terytorium - oświadczył dziś rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Yves Bot.

Dodał, że Solyom zamierzał udać się na Słowację jako szef państwa węgierskiego, a nie jedynie jako obywatel UE.

_ - Wizyty głów państw należą do sfery stosunków dyplomatycznych, którą regulują państwa członkowskie w zgodzie z prawem międzynarodowym _ - powiedział Bot. Nie można więc wizyty Solyoma _ rozpatrywać z punktu widzenia swobody przemieszczania się _, z jakiej korzystają obywatele UE - wyjaśnił.

Chodzi o niedoszłą do skutku wizytę prezydenta Węgier z 21 sierpnia 2009 roku, której celem był udział w miejscowości Komarno na Słowacji w organizowanej przez węgierską mniejszość uroczystości odsłonięcia pomnika św. Stefana, założyciela państwa i pierwszego króla Węgier.

Jak przypomina w komunikacie prasowym Trybunał Sprawiedliwości, po obszernej wymianie korespondencji dyplomatycznej między ambasadami obu państw w kwestii planowanej wizyty, trzej najwyżsi wówczas przedstawiciele władz Słowacji - prezydent Ivan Gaszparovicz, premier Robert Fico i przewodniczący parlamentu Pavol Paszka - wydali wspólne oświadczenie, w którym uznali wizytę ówczesnego prezydenta Węgier za niepożądaną. Uzasadniali to głównie tym, że Solyom nie wyraził woli spotkania się ze słowackimi osobistościami, a data 21 sierpnia została uznana za _ szczególnie niefortunną _. Wizyta miała bowiem mieć miejsce w dniu 41. rocznicy inwazji wojsk Układu Warszawskiego, w tym wojsk węgierskich, na Czechosłowację.

Notą werbalną MSZ Słowacji poinformowało ambasadora Węgier w Bratysławie, że władze słowackie postanowiły odmówić Solyomowi prawa wjazdu na terytorium Słowacji ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa. Poinformowany o treści noty prezydent, który w tym czasie dotarł już na granicę ze Słowacją, zrezygnował z wjazdu do tego kraju.

Na podstawie dyrektywy UE z 2004 roku o swobodnym przemieszczaniu się obywateli Węgry uznały, że ich prezydentowi nie można było odmówić wjazdu na terytorium Słowacji i dlatego zwróciły się do KE o wniesienie skargi do Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Słowacji. KE jednak odmówiła uznając, że prawo UE nie znajduje zastosowania do wizyt głów państw członkowskich na terytorium innych państw UE. Wówczas Węgry z własnej inicjatywy wniosły do Trybunału skargę, a KE przystąpiła do sprawy, popierając Słowację.

_ - Solyom zamierzał udać się do miejscowości Komarno w celu wzięcia udziału w odsłonięciu pomnika stanowiącego symbol związany z historią państwowości węgierskiej i miał przy tej okazji wygłosić przemówienie. Nie ma tu więc mowy o wizycie ograniczonej do spraw czysto prywatnych, ani nawet o wizycie incognito, jako że władze słowackie były wielokrotnie informowane, drogą dyplomatyczną, o tej wizycie _ - stwierdził rzecznik generalny Trybunału.

Bot dodał, że o ile przemieszczanie się obywateli UE między państwami członkowskimi unormowane jest prawem unijnym, to inaczej jest w odniesieniu do wizyt głów państw. _ Jakkolwiek bowiem wizyty te mają miejsce w ramach UE, należą one do sfery stosunków dyplomatycznych, pozostających w gestii państw członkowskich, w zgodzie z prawem międzynarodowym _ - brzmi opinia.

Zdaniem Bota, wizyta głowy państwa w państwie członkowskim UE uzależniona jest od zgody państwa przyjmującego i odbywa się na zasadach określonych przez to państwo w ramach jego kompetencji, nie można więc jej rozpatrywać z punktu widzenia swobody przemieszczania się. Dlatego zaproponował, by Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że Słowacja nie naruszyła prawa UE i oddalił skargę Węgier.

Opinia rzecznika generalnego nie jest wiążąca dla Trybunału Sprawiedliwości.

Więcej o sytuacji na Słowacji czytaj w Money.pl
Rekordowe opady śniegu. Klęska żywiołowa Oblodzone drogi, zasypane szlaki kolejowe, zagrożenie lawinowe - to wszystko nęka południowych sąsiadów Polski.
Polityka z biznesem. Będą strajkować aż do... Tysiące Słowaków znów wyszły w piątek na ulice kilku miast kraju, aby zaprotestować przeciwko przenikaniu się biznesu i polityki.
"Goryl" wyprowadził Słowaków na ulice Tysiące Słowaków wyszły na ulice największych miast kraju, aby zaprotestować przeciw korupcji w polityce.
Tagi: węgry, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz