Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nowa zelandia
22.02.2011 05:57

Trzesięnie ziemi w Nowej Zelandii. Ogromne zniszczenia

Zginęło co najmniej 65 osób. Jest tak wielu rannych, że w mieście zabrakło ambulansów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*W Christchurch w południowej części kraju ziemia zatrzęsła się z siłą 6,3 stopni w skali Richtera. Zginęło co najmniej 65 osób. Jest tak wielu rannych, że w mieście zabrakło ambulansów. *

[aktualizacja: 09:10]* *

Ranni dowożeni są do zaimprowizowanych punktów pomocy medycznej, gdzie ocenia się ich stan, by określić, kto najpilniej potrzebuje pomocy. Według telewizji CNN, która powołuje się na policję, są liczne ofiary śmiertelne.

Policja podała też, że dwa autobusy zostały zmiażdżone przez walący się budynek. Nie wiadomo, ilu spośród 200 pracowników, którzy byli w biurowcu Pyne Gould Guinness Building przeżyło trzęsienie; budynek zawalił się, w ruinach na pewno uwięzieni są ludzie.

Wiele budynków zawaliło się, zniszczona zostały została zabytkowa kamienna katedra. _ - Są ogromne zniszczenia. Nie wiemy czy pod gruzami nie ma ludzi _ - powiedział w nowozelandzkiej telewizji ksiądz z katedry w Christchurch.

ZOBACZ ZNISZCZENIA PO TRZĘSIENIU ZIEMI:

Według lokalnych mediów, na które powołuje się AFP miasto ogarnęła panika. Lotnisko zostało zamknięte; policja ewakuuje mieszkańców centrum miasta oraz pacjentów tamtejszego szpitala. Ranni są transportowani do Oakland.

Wstrząs przerwał dostawy prądu i wody do miasta. Przerwane są linie telefoniczne, woda z pękniętych rur zalewa ulice. Epicentrum wstrząsu znalazło się 5 km od Christchurch. Hipocentrum było na głębokości 4 km. Według CNN w mieście odczuto już wstrząsy wtórne.

Christchurch jest ośrodkiem turystycznym; ma około 350 tys. mieszkańców. We wrześniu miasto nawiedził wstrząs o sile 7,1 st., który spowodował straty wycenione na trzy mld dol. Nie było jednak ofiar śmiertelnych.

Według ekspertów, którzy wypowiedzieli się dla telewizji CNN dzisiejszy wstrząs, choć słabszy niż wrześniowy, wydaje się być bardziej tragiczny w skutkach, ponieważ jego epicentrum było relatywnie płytko.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t111848.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kleski;zywiolowe;kosztowaly;222;mld;dolarow;przez;rok,18,0,725522.html) Klęski żywiołowe kosztowały 222 mld dolarów. Przez rok Koszty były ponad trzy razy większe niż w roku ubiegłym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t110027.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/potezne;trzesienie;ziemi;w;nowej;zelandii,48,0,670256.html) Potężne trzęsienie ziemi w Nowej Zelandii Pierwsze wstrząsy miały siłę 7,1 stopnia Richtera, kolejne były już słabsze: od 3,9 do 5,2 stopnia.
Tagi: nowa zelandia, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz