Notowania

tunezja
17.02.2013 07:42

Tunezja: najliczniejsza demonstracja prorządowa

Była to jedna z najliczniejszych w serii demonstracji - prorządowych i opozycyjnych - po zabójstwie polityka laickiej opozycji 6 lutego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/STR)

Dziesiątki tysięcy zwolenników rządzącej w Tunezji Partii Odrodzenia (Hizb an-Nahda) przeszły wczoraj ulicami Tunisu. Była to jedna z najliczniejszych w serii demonstracji - prorządowych i opozycyjnych - po zabójstwie polityka laickiej opozycji 6 lutego.

Rzecznik resortu spraw wewnętrznych Lotfi Hiduri szacował, że w sobotniej manifestacji poparcia dla zdominowanego przez islamistów rządu wzięło udział 100 tysięcy ludzi, czyli dwa razy więcej niż przy okazji pogrzebu Szokriego Belaida; stał on na czele opozycyjnej partii marksistowskiej o ideologii panarabskiej, Ruchu Demokratycznych Patriotów.

Siły bezpieczeństwa podały, że uczestników były _ dziesiątki tysięcy _.

Bezpośrednio po zamordowaniu Belaida premier Hamadi Dżebali ogłosił, że utworzy rząd bezpartyjnych technokratów, który ma pozostać u władzy do czasu kolejnych wyborów.

W sobotę tłumy manifestowały poparcie dla prawomocnego - jak podkreślano - rządu i protestowały przeciwko planom premiera. _ Inicjatywa premiera jest zamachem na wynik wyborów _, które wyłoniły Partię Odrodzenia - mówił uczestnik zgromadzenia Omar Salem.

Przywódca umiarkowanie islamistycznej Partii Odrodzenia Raszid Ghannuszi w przemówieniu do zwolenników oświadczył, że wykluczenie ugrupowania z rządu zagroziłoby jedności kraju. _ Partia Odrodzenia będzie u władzy, dopóki będą tego chcieli ludzie _ - mówił.

Po zabójstwie Belaida Tunezja, która dwa lata temu zapoczątkowała ruch arabskiej wiosny, popadła w polityczny chaos. W wyniku protestów, w czasie których plądrowano biura Partii Odrodzenia w stolicy i poza nią, zginął policjant. Zwolennicy rządu organizowali konkurencyjne demonstracje - aż do soboty jednak były one mniej liczne.

Zabójstwo Belaida było pierwszym od dziesięcioleci morderstwem politycznym w Tunezji; wstrząsnęło krajem dążącym do stabilizacji po obaleniu w styczniu 2011 roku prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego.

Tagi: tunezja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz