Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Turcja: Referendum w sprawie parku?

0
Podziel się:

Demonstracje przeciwko przebudowie placu Taksim i likwidacji pobliskiego parku Gezi przerodziły się 31 maja w antyrządowe protesty.

Turcja: Referendum w sprawie parku?
(PAP/EPA)
bEUgxHhh

Rządząca w Turcji Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) wezwała w środę demonstrantów do niezwłocznego opuszczenia stambulskiego parku Gezi, a jednocześnie zapowiedziała, ze rozważy przeprowadzenie referendum w sprawie przebudowy tej części miasta.

Wiceprzewodniczący AKP Huseyin Celik zagroził zarazem, że _ ci, którzy mają złe zamiary bądź chcą prowokować i pozostać w parku, będą mieli do czynienia z policją _.

Demonstracje przeciwko przebudowie placu Taksim i likwidacji pobliskiego parku Gezi (władze chcą tam zbudować centrum handlowe i meczet) przerodziły się 31 maja w antyrządowe protesty w całym kraju przeciwko nasilającym się tendencjom autorytarnym rządu i próbom umiarkowanej islamizacji kraju podejmowanym przez premiera Recepa Tayyipa Erdogana. W parku Gezi w namiotach biwakują ludzie protestujący przeciwko zaplanowanym tam inwestycjom.

bEUgxHhj

Prezydent Turcji Abdullah Gul wezwał w środę do podjęcia dialogu z szanującymi prawo uczestnikami demonstracji w Stambule, ale zaznaczył, że nie dotyczy to osób, które wyszły na ulice w celu wzniecania zamieszek.

Dzień wcześniej policja znów użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych, by wyprzeć demonstrantów z placu Taksim.

W środę premier Erdogan, przeciw któremu wymierzone są uliczne kontestacje, spotkał się z 11-osobową delegacją protestujących. Jednak wielu jego przeciwników uznało, że grupa, z którą rozmawiał, nie była reprezentatywna dla szerokiego ruchu tureckich kontestatorów.

Jednak, zdaniem Associated Press, dopuszczenie przez AKP możliwości przeprowadzenia referendum jest _ pierwszym dużym gestem rządu zmierzającym do przełamania impasu _.

bEUgxHhp
Czytaj więcej w Money.pl
Turcja: 30 tysięcy ludzi wyszło na ulice Reuters relacjonuje, że policja zaatakowała demonstrantów bez ostrzeżenia. Tłum gromadził ludzi w różnym wieku, którzy przyszli na plac po pracy, czy też całymi rodzinami.
Premier kazał rodzić kobietom po troje dzieci Po dziewięciu dniach masowych, coraz bardziej politycznych protestów przeciwko autorytarnej władzy, premier zmienia nieco taktykę.
W Turcji tym razem protestowali prawnicy W Stambule i Ankarze tysiące tureckich prawników, w czarnych togach, wyszły na ulice.
bEUgxHhK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)