Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Turcja w Unii. Instytucje chcą, ale ludzie nie

0
Podziel się

Przeciwne wejściu Turcji do Unii Europejskiej są Austria, Finlandia, Holandia, Niemcy i Włochy.

Turcja w Unii. Instytucje chcą, ale ludzie nie
(FACELL/SIPA/East News)
bDafUDDV

Idea wejścia Turcji do Unii Europejskiej cieszy się poparciem instytucji, rządów i partii politycznych, ale jest odrzucana przez opinię publiczną Europy. Wskazują na to rezultaty badań ogłoszone we wtorek w Madrycie.

Według hiszpańskiego Instytutu Perspektyw Międzynarodowych (IPI), przystąpienie Turcji do UE zdecydowanie popierają prezydenci Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Danii, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Luksemburga, Polski, Portugalii, Szwecji, Węgier i Wielkiej Brytanii.

Przeciwne wejściu Turcji do Unii Europejskiej są Austria, Finlandia, Holandia, Niemcy i Włochy.

W niektórych krajach sprzeciw wobec wejścia Turcji do UE jest powszechny i wyraża stanowisko zarówno instytucji, jak i obywateli. Jest to przypadek Austrii, Finlandii i Holandii.

bDafUDDX

Jeśli chodzi o Niemcy i Włochy, część opinii publicznej nie zajmuje w sprawie akcesu Turcji zdecydowanego stanowiska, ale większość społeczeństwa jest mu zdecydowanie przeciwna.

Ogólnie rzecz biorąc - podsumowuje wyniki badań hiszpańska agencja EFE - obserwujemy poparcie dla wejścia Turcji do UE ze strony takich instytucji jak prezydenci, rządy i partie opozycyjne, a jednocześnie zdecydowanie niechętny stosunek opinii publicznej do powiększenia Unii o Turcję.

Badania IPI wykazały, że kryzys gospodarczy odsunął na dalszy plan tematy polityczne i względy strategii globalnej, w których Turcja odgrywa zasadniczą rolę jako czynnik równowagi.

W raporcie podkreśla się, że Turcja zmuszona jest borykać się z wszystkimi problemami, jakie dotyczą Bliskiego Wschodu: z problemem kurdyjskim oraz problemami terroryzmu uprawianego przez fundamentalistów; napięciami, jakie rodzi konflikt świeckiej i religijnej koncepcji państwa, militaryzm i rewolta mas społecznych, wpisująca się w Arabską Wiosnę.

bDafUDEd

Raport - podkreślają jego autorzy - został sporządzony w oparciu o opinie ekspertów, reprezentujących różne poglądy i szkoły myślenia, co zapewnia jego maksymalną bezstronność.

bDafUDEy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)