Notowania

zakaz palenia
19.05.2008 10:47

Turcja: Zakaz palenia w miejscach publicznych

Właścicielom miejsc, gdzie dojdzie do złamania zakazu palenia grozi grzywna w wysokości 2700 euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Od poniedziałku w Turcji, gdzie palenie tytoniu jest bardzo rozpowszechnione, obowiązuje całkowity zakaz oddawania się temu nałogowi w miejscach publicznych. *

W kawiarniach i restauracjach wprowadzono okres przejściowy; bezwzględny zakaz palenia zacznie w miejscach tych obowiązywać dopiero od lipca 2009 roku.

Ustawa o zakazie palenia została przyjęta przez turecki parlament na początku stycznia i obejmuje urzędy, miejsca pracy i inne miejsca publiczne jak centra handlowe, szkoły, stadiony i szpitale.

Papierosa będzie można zapalić jedynie w specjalnych pomieszczeniach dla palaczy. Organizatorzy imprez sportowych lub koncertów będą mogli tworzyć specjalne strefy dla palących.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Winiecki: Każdy przepis to kawałek wolności ]( http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/winiecki;kazdy;przepis;to;kawalek;wolnosci,200,0,316616.html )
* [ Tytoń zabija 700 Rosjan dziennie ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/tyton;zabija;700;rosjan;dziennie,237,0,243437.html )
* [ Palacze wpłacają do budżetu 14 mld zł ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci/artykul/palacze;wplacaja;do;budzetu;14;mld;zl,46,0,289838.html )

Właścicielom miejsc, gdzie dojdzie do złamania zakazu palenia, po uprzednim otrzymaniu ostrzeżenia, grozi grzywna w wysokości 5 tys. lir tureckich (2700 euro). Przyłapani palacze będą musieli liczyć się z tym, że zapłacą 50 lir (26 euro).

Zakaz palenia obowiązywał już wcześniej w transporcie publicznym. Przepis ten jednak często pozostawał martwy w kraju, gdzie pali około 60 proc. mężczyzn i 20 proc. kobiet.

Tagi: zakaz palenia, palenie, turcja, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz