Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk: Polska wypełni kryteria strefy euro

0
Podziel się:

W rozmowach z premierem Tuskiem kanclerz Merkel zaznaczyła, że UE potrzebuje silnej waluty, a Niemcy zrobią wszystko, by ją umocnić.

Tusk: Polska wypełni kryteria strefy euro
(PAP/EPA)
bESidRnV

Polska jest zdeterminowana, by po wypełnieniu wszystkich kryteriów wejść do strefy euro - oświadczył premier Donald Tusk. Razem z kanclerz Niemiec Angelą Merkel przewodniczył on w Berlinie polsko-niemieckim konsultacjom międzyrządowym.

- _ Polska jest tak jak była dotychczas i będzie w przyszłości zdeterminowana aby w strefie euro się znaleźc po wypełnieniu kryteriów _ - oświadczył premier Tusk.

POSŁUCHAJ PREMIERA TUSKA:

Kanclerz Angela Merkel przypomniała z kolei, że założeniem Unii Europejskiej jest, aby jak najwięcej jej państw członkowskich przyjęło wspólną walutę. Podkreśliła, że dotyczy to także Polski.

bESidRnX

- _ Kiedy tylko Polska uzna, że z jej punktu widzenia jest to właściwe i pożądane, i wypełni stosowne kryteria, to oczywiście chętnie powitamy ją w strefie euro i sądzę, że strefa euro stanie się dzięki temu jeszcze silniejsza _ - powiedziała Merkel.

Niemiecka kanclerz zaznaczyła, że Europa potrzebuje silnego euro, a Niemcy zrobią wszystko, by umocnić wspólną walutę.

Niemcy będą też w przyszłym roku wspierać polskie przewodnictwo w Unii Europejskiej.

bESidRod

- _ Podkreślaliśmy dzisiaj wieloktornie, że chcemy wspierać Polskę, kiedy w drugim półroczu 2011 r. obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej. Zamierzamy podczas tej prezydencji między innymi wspierać rozwój Partnerstwa Wschodniego, które zawsze miało dla Polski szczególne znaczenie _ - powiedziała Merkel.

Kanclerz Merkel wyraziła też zadowolenie z ożywienia Trójkąta Weimarskiego. Zapowiedziała, że 7 lutego przyszłego roku weźmie udział w Warszawie w szczycie Trójkąta wraz z prezydentami Polski i Francji - Bronisławem Komorowskim i Nicolasem Sarkozym.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/222/t124382.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;niemcy;i;polska;sa;wzorem,161,0,729505.html) Tusk: Niemcy i Polska są wzorem Polski premier pisze w niemieckiej gazecie o sytuacji finansowej w Europie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/34/t96802.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/merkel;jesli;euro;poniesie;porazke;poniesie;ja;europa,97,0,622177.html) Merkel: Jeśli euro poniesie porażkę, poniesie ją Europa Kanclerz apeluje do Bundestagu o zgodę na mechanizm pomocy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t95746.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/merkel;chce;obciazyc;prywatnych;inwestorow;kosztami;kryzysu,50,0,721970.html) Merkel chce obciążyć prywatnych inwestorów kosztami kryzysu Budzi to wątpliwości pozostałych państw strefy euro.
bESidRoy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)