Notowania

wybory 2011
12.09.2011 06:05

Tusk straszy, bo nie ma się czym pochwalić

PO liczy na to, że zostanie wybrana jako mniejsze zło - uważają politolodzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Premier spróbował na nowo wystraszyć swój potencjalny elektorat wizją rządów Jarosława Kaczyńskiego - uważają politolodzy. Ich zdaniem, Donald Tusk musi to robić, bo po czterech latach u władzy nie ma zbyt wielu rzeczy, którymi mógłby się pochwalić.

Na konwencji programowej PO przed dwoma dniami, Donald Tusk stwierdził, że wygrana wyborcza jego partii gwarantuje dokończenie wszystkich projektów, rozpoczętych w ciągu ostatnich czterech lat. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej straszył, że PiS po dojściu do władz zablokuje te inwestycje, gdyż będzie chciał je wszystkie kontrolować.

Donald Tusk mówił też, że jego rząd postawił na współpracę z sąsiadami, a nie na wojnę. W ocenie Tuska dzisiaj trzeba budować polską cywilizację wspólnie z Europą .
Według premiera, przyszłość Polski nie zależy od ideologicznych eksperymentów, ale od wiary w zmiany na lepsze. Tusk mówił, że fundamentem tych zmian powinna być siła Polaków, gotowość do _ nowoczesnego myślenia _ i wiara we własne możliwości.

Jak zauważa politolog Bartłomiej Biskup, premier próbował zmobilizować PO do walki wyborczej, poprzez ożywienie obaw przed powrotem do władzy Jarosława Kaczyńskiego.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI BARTŁOMIEJA BISKUPA:

Z kolei inny politolog, Wojciech Jabłoński, uważa, że program wyborczy PO jest bardzo skromny w porównaniu z expose premiera z 2007 roku. Jak zauważa, cztery lata temu lista celów i planów była bardzo długa lista. Teraz - według doktora Jabłońskiego - najważniejszy punkt to plan budowy Świetlików, czyli lokalnych centrów kulturalnych. W jego ocenie, to ukłon w stronę polskiej prowincji.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI WOJCIECHA JABŁOŃSKIEGO:

Wojciech Jabłoński dodał, że Platforma Obywatelska liczy na to, iż wyborcy zagłosują na nią z powodu braku lepszej opcji. - _ Cóż ma zrobić partia, która przez cztery lata zrobiła niewiele, by tę swoja wiarygodność poprawić? _ - pyta retorycznie politolog. - _ Zatem wypada liczyć na to, że mniej wiarygodna od koalicji rządzącej będzie opozycja i na to chyba liczy PO _ - dodaje.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI POLITOLOGA:

Program PO liczy dokładnie 188 stron. Jego tytuł to: _ Następny krok. Razem _. Program tworzą cztery rozdziały: innowacyjność i kapitał społeczny, rodzina i bezpieczeństwo, wolny obywatel i efektywne państwo oraz stabilna gospodarka.

Platforma obiecuje między innymi wynegocjowanie unijnego budżetu na lata 2014-2020 na poziomie 300 miliardów złotych, wzrost zamrożonych ze względu na kryzys płac z budżetówce. Jest też obietnica _ radykalnego zwiększenia _ ulgi rodzinnej na trzecie i kolejne dziecko. W 2014 roku VAT miałby wrócić do stawki 22 procent. Platforma obiecuje też, że zyski z wydobycia gazu łupkowego będą przeznaczone na bezpieczeństwo przyszłych emerytur.

Czytaj więcej o konwencji PO
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t87242.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/opozycja;krytykuje;przemowienie;tuska;na;konwecji,59,0,907067.html) "PO jest naga i drżąca. Wyborcy to widzą" To dramatyczny rozpaczliwy gest Platformy Obywatelskiej - tak wystąpienie Donalda Tuska ocenia Tadeusz Cymański z PiS.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t74595.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ostre;wystapienie;tuska;na;konwecji;platformy,25,0,906777.html) Ostre wystąpienie Tuska. Ostrzega przed PiS Premier zapewniał, że wygrana wyborcza jego partii gwarantuje dokończenie wszystkich projektów, rozpoczętych w ciągu ostatnich czterech lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t156034.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kontrowersje;wokol;programu;po;absurd;piesn;przyszlosci,81,0,906833.html) Eksperci o programie PO: "Absurd", "Pieśń przyszłości" Ekonomiści są podzieleni w sprawie oceny nowego programu partii rządzącej.
Tagi: wybory 2011, donald tusk, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz