Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tusk zapłaci głową za Amber Gold? Opozycja ostrzy noże

0
Podziel się

Partie opozycyjne coraz mocniej naciskają na premiera w sprawie Amber Gold. Wnioskują o sejmową komisję śledczą.

Tusk zapłaci głową za Amber Gold? Opozycja ostrzy noże
(Grzegorz Rogiński/KPRM)
bCYNNkCZ

Partie opozycyjne coraz mocniej naciskają na premiera, by ten wytłumaczył się z zaniedbań instytucji publicznych wobec działań Amber Gold.

Mariusz Błaszczak z Prawa i Sprawiedliwości zażądał od Donalda Tuska informacji w trybie niejawnym na temat afery. Jak tłumaczył przedstawiciel PiS umożliwi to premierowi przekazanie posłom informacji zebranych przez ABW na temat Amber Gold, które mają charakter niejawny.

_ - Tak, żeby premier mógł przekazać parlamentowi wszystkie informacje zgromadzone na ten temat. Żeby mógł wyjaśnić, czy służby specjalne go ostrzegały, jaką informację przedstawił swojemu synowi _ - wyliczał Błaszczak.

POSŁUCHAJ MARIUSZA BŁASZCZAKA:

źródło: IAR

bCYNNkDb

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło propozycję swoich _ trzech kroków _ w sprawie Amber Gold. Obok wniosków o informację premiera poseł Adam Hofman zapowiedział złożenie przez PiS projektu ustawy o konfiskacie mienia pochodzącego z przestępstwa.

_ - Wiemy, że w domu państwa Plichtów znaleziono duże sumy pieniędzy w złocie, w gotówce. __ W tej i innych sprawach chcielibyśmy, by działało takie oto prawo, że jeśli majątek pochodzi z przestępstwa, może być on zagarnięty przez państwo i - chociażby w tej sprawie - użyty do tego, żeby ludziom, którzy zostali poszkodowani w Amber Gold, te pieniądze wypłacić _ - tłumaczył Hofman.

POSŁUCHAJ ADAMA HOFMANA:

źródło: IAR

Mariusz Błaszczak przedstawił też projekt uchwały o powołaniu sejmowej komisji śledczej _ do zbadania prawidłowości działań bądź powodów zaniechań organów administracji rządowej i prokuratury dotyczących prowadzenia działalności przez spółkę Amber Gold oraz podmioty od niej zależne _.

bCYNNkDh

Poseł podkreślił, że należy _ znaleźć odpowiedź na pytanie, czy ograny państwa nadzorowały proces powstania, a potem rozwoju tej firmy _, a także jak reagowały, gdy dowiedziały się o nieprawidłowościach w działalności Amber Gold.

Zgodnie z projektem uchwały przedmiotem działania komisji powinno być m.in.: zbadanie prawidłowości rejestracji spółki Amber Gold, zbadanie prawidłowości działań organów skarbowych w odniesieniu do spółki, a także wyjaśnienie, czy jej działalność była przedmiotem zainteresowania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Komisja miałaby też wyjaśnić, _ czy i jaką wiedzę na temat działalności spółki miał Prezes Rady Ministrów Donald Tusk i czy jego reakcja na tę wiedzę była prawidłowa i właściwa _.
Złożenie wniosków o powołanie komisji śledczej ws. Amber Gold zapowiedziały też kluby SLD i SP.

Według szefa klubu parlamentarnego Solidarnej Polski Arkadiusza Mularczyka, komisja powinna zbadać przyczyny bierności organów państwa w sprawie Amber Gold.
_ _

bCYNNkDi

_ - Ta sprawa dotyczy także afery wewnątrz państwa, wynikającą ze sposobu rządzenia Platformy w ciągu ostatnich pięciu lat. Pewnego rodzaju nepotyzmu, kolesiostwa, załatwiactwa. I to są efekty, że nasze państwo nie działa na różnych płaszczyznach. Obywatele są nabijani w butelkę _ - tłumaczył Mularczyk.

POSŁUCHAJ ARKADIUSZA MULARCZYKA:

źródło: IAR

Jeszcze dalej idzie lider Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, który chce, by komisja śledcza też sprawdziła, czy piramida finansowa nie działała dlatego, że firma Amber Gold korzystała z ochrony polityków piastujących wysokie funkcje państwowe.

- _ Mamy tutaj, jak w soczewce, pokaz niesprawności naszego państwa. Pokaz tego, że nasze państwo nie działa. A jeśli komisja śledcza jest do czegoś powołana przez polską konstytucję, to właśnie do tego, by wykazać te mechanizmy patologii, które powodują, że ludzie nie mogą czuć się w Polsce bezpieczni _ - argumentuje Ziobro.

bCYNNkDj

POSŁUCHAJ ZBIGNIEWA ZIOBRO:

źródło: IAR

Amber Gold sp. z o.o. to spółka matka grupy, inwestująca w złoto i inne kruszce działająca od 2009 r. Klientów kusiła bardzo wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych.

W miniony piątek prokuratura w Gdańsku postawiła prezesowi Amber Gold Marcinowi P. sześć zarzutów. Zastosowano wobec niego dozór policyjny i wydano zakaz opuszczania kraju.

bCYNNkDC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)