Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

TV Trwam bez koncesji. Demonstracje przed Pałacem Prezydenckim

0
Podziel się:

Tysiące osób demonstrowały w Warszawie przed Pałacem Prezydenckim.

TV Trwam bez koncesji. Demonstracje przed Pałacem Prezydenckim
(PAP/Jacek Turczyk)
bFfJkgGd

W Warszawie manifestowali widzowie Telewizji Trwam i słuchacze Radia Maryja, wśród nich _ obrońcy krzyża _. Protestowali przeciwko nieprzyznaniu katolickiemu nadawcy koncesji na naziemne nadawanie cyfrowe. Protest zaczął się pod Sejmem, potem demonstranci przeszli przed Pałac Prezydencki.

Aktualizacja: 18.50

Uczestnicy demonstracji powiedzieli, że nie chodzi im wyłącznie o koncesję dla Telewizji Trwam, ale i o sposób rządzenia krajem. Bardzo krytycznie ocenili działania rządu. W ich przekonaniu demokracja jest zagrożona, katolicy spychani na margines życia społecznego, a wartości chrześcijańskie nierespektowane.

bFfJkgGf

Organizowane m.in. przez klub Gazety Polskiej i stowarzyszenie _ Solidarni 2010 _ zgromadzenie przed pałacem zaczęto od modlitwy, którą poprowadził ks. Stanisław Małkowski. Później szefowa _ Solidarnych _ Ewa Stankiewicz odczytała _ akt społecznego zwolnienia dyscyplinarnego _ przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jana Dworaka, który według manifestantów ponosi odpowiedzialność za to, że TV Trwam nie ma na cyfrowym multipleksie.

_ - Oświadczamy, że rozwiązujemy z panem umowę o pracę zawartą w 2011 r. bez zachowania okresu wypowiedzenia. Przyczyną rozwiązania angażu jest stosowanie podwójnych standardów związanych z przyznawaniem zgody na umieszczenie na multipleksie cyfrowym firm ubiegających się o tę zgodę oraz stosowanie niejasnych kryteriów konkursu. Rada przez pana kierowana wydała zgodę firmom, które nie mają zaplecza finansowego, merytorycznego i technicznego, które w tej chwili nadają tylko plansze informacyjne. Rada przez pana kierowana nie przyznała takiej zgody telewizji Trwam, która od 9 lat codziennie nadaje programy publicystyczne, serwisy informacyjne i programy kulturalne _ - brzmiał początek odczytanego tekstu.

Jak mówiła Stankiewicz, na kolejnej manifestacji nie będzie już dyscyplinarnego zwalniania, lecz taczki dla Dworaka.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/40/m137000.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezes;pis;dziekuje;za;wsparcie;o;rydzykowi,192,0,870336.html) *Prezes PiS dziękuje za wsparcie o. Rydzykowi * Jarosław Kaczyński przemawiał dziś do pielgrzymów, którzy przyjechali na Jasną Górę. Wyspiański pisał: "A to Polska właśnie". Patrzę na te tysiące ludzi tutaj i też mówię: "A to Polska właśnie" _ - powiedział do zgromadzonych eurodeputowany Ryszard Czarnecki. Ci w odpowiedzi zaczęli skandować: _ Tu jest Polska _. _ Jest nas tu 6 tysięcy, a nawet więcej _ - zaznaczył Czarnecki. Zaapelował też, by następnym razem na manifestację przyszło więcej osób.

bFfJkgGl

Manifestanci pozdrawiali lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz posła Antoniego Macierewicza i o. Tadeusza Rydzyka, którzy - według tego, co mówiono w czasie manifestacji - śledzą ją na żywo w mediach. Ojcu Rydzykowi zgromadzeni odśpiewali piosenkę na melodię _ O mój rozmarynie _ zaczynającą się od słów. _ Ojcze dyrektorze, nie jesteś sam _.

Podczas zgromadzenia śpiewano też pieśni religijne, m.in. _ Boże coś Polskę _. Na zakończenie demonstracji odśpiewano hymn narodowy, a kapłani pobłogosławili zgromadzonych.

Wiec przed Pałacem poprzedził przemarsz ulicami Warszawy. _ W obronie wolnych mediów _ - głosił transparent niesiony na czele manifestacji. Wiele osób niosło biało-czerwone flagi, były też emblematy PiS, Radia Maryja i telewizji Trwam, transparenty z wizerunkami ks. Jerzego Popiełuszki i Jana Pawła II oraz figury maryjne i krzyże. Demonstranci krzyczeli m.in. _ Precz z komuną _, _ Wolne media w wolnym kraju _ oraz _ Alleluja i do przodu _ - to hasło spopularyzował założyciel radia Maryja i TV Trwam o. Tadeusz Rydzyk. Nie zabrakło również haseł antyrządowych: _ Donald, matole, twój rząd obalą "katole" _.

Demonstracja ruszyła sprzed gmachu Sejmu, potem przemieszczała się Alejami Jerozolimskimi, ulicami Marszałkowską i Królewską, aż dotarła przed Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu. Tam czekała na demonstrantów kilkusetosobowa grupa zgromadzona przy drewnianym krzyżu i tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej.

bFfJkgGm

Sprawą nieprzyznania Telewizji Trwam koncesji na naziemne nadawanie cyfrowe zajęły się sejmowe Komisje Kultury i Środków Przekazu oraz Do Spraw Kontroli Państwowej. Posłom nie udało się przegłosować dezyderatu wzywającego premiera do skontrolowania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Nie przegłosowano również - mimo kilku posiedzeń - wniosku dotyczącego zlecenia NIK kontroli prawidłowośći całego procesu koncesyjnego.

Czytaj więcej ojcu Rydzyku w Money.pl
Awantura w Sejmie. _ Hańba _ i _ leninizm _ Sejm nie wezwie premiera, by ten skontrolował decyzję o nieprzyznaniu katolickiemu nadawcy koncesji na naziemne nadawanie cyfrowe.
Rydzyk skarży się, bo musiał oddać miliony Fundacja Lux Veritatis musiała oddać 5,4 mln złotych z tytułu bezprawnego - zdaniem skarbówki - odliczenia VAT.
_ Słowa Rydzyka nie dotyczą Watykanu _ Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi oświadczył, że _ jakiekolwiek oświadczenie ks. Tadeusza Rydzyka nie angażuje Stolicy Apostolskiej ani polskiego Kościoła _.
bFfJkgGG
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)