Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TVP: Prezes zawieszony, szef rady nadzorczej odwołany

0
Podziel się:

Nowym p.o. prezesem został rekomendowany przez SLD Włodzimierz Ławniczak, a szefem Rady przedstawiciel resortu skarbu Grzegorz Borowiec.

TVP: Prezes zawieszony, szef rady nadzorczej odwołany
(Matti Mattila/CC/Flickr)

aktualizacja: 18:45

Rada Nadzorcza TVP zawiesiła prezesa telewizji Romualda Orła i członka zarządu - Przemysława Tejkowskiego. *Wcześniej Rada odwołała Bogusława Szwedo z funkcji przewodniczącego. Nowym p.o. prezesem został rekomendowany przez SLD Włodzimierz Ławniczak, a szefem Rady *przedstawiciel Ministerstwa Skarbu Grzegorz Borowiec.

Według wcześniejszych nieoficjalnych informacji piątkowe posiedzenie zostało zwołane niezgodnie z prawem i następne ma być zwołane 10 września.

Według portalu gazeta.pl jeden z członków rady, Tomasz Szatkowski (rekomendowany przez PiS), twierdzi, że nie został prawidłowo powiadomiony o posiedzeniu RN i dlatego na posiedzenie nie przybył.

W związku z oświadczeniem Szatkowskiego Rada miała przez kilka godzin dyskutować nad tym, czy jej posiedzenie jest ważne, czy nie; ostatecznie po południu zdecydowała, że może podejmować legalnie decyzje. W trakcie piątkowego posiedzenia ma jeszcze dojść do głosowania nad zmianami w zarządzie TVP. Chodzi o zawieszenie dwóch członków zarządu związanych z PiS - Romualda Orła i Przemysława Tejkowskiego.

Według Presserwisu, zawieszenie Orła i Tejkowskiego spowodowałoby, że władza w telewizji publicznej zostanie w rękach Włodzimierza Ławniczaka i Pawła Palucha, kojarzonych z SLD.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/56/13112.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/jak;radzi;sobie;tvp;w;porownaniu;z;tvn;i;polsatem,108,0,665452.html) Jak radzi sobie TVP w porównaniu z TVN i Polsatem?
Zgodnie z regulaminem Rady Nadzorczej TVP, członkowie Rady powinni być powiadomieni za poświadczeniem o planowanym posiedzeniu i porządku obrad co najmniej siedem dni przed jego terminem. Członkowie Rady muszą złożyć oświadczenia o trybie powiadamiania ich o posiedzeniu. Wymagane jest zawiadomienie o posiedzeniu wszystkich członków RN.

Pisemne zawiadomienia informujące o zwołaniu posiedzenia Rady powinny być wysłane tego samego dnia wszystkim członkom Rady, na co najmniej siedem dni przed planowanym terminem posiedzenia listami poleconymi. Członków można zawiadomić również np. drogą elektroniczną, ale wtedy muszą oni osobiście potwierdzić otrzymanie powiadomienia. Regulamin RN TVP mówi, że posiedzenie jest ważne, gdy uczestniczy w nim co najmniej połowa składu.

Rada Nadzorcza zebrała się na wniosek Małgorzaty Wiśnickiej-Hińczy (związanej z SLD).

Zarząd TVP, w skład którego weszli Romuald Orzeł jako prezes oraz Przemysław Tejkowski, Włodzimierz Ławniczak i Paweł Paluch został powołany przez RN spółki w połowie grudnia ubiegłego roku. Powołany zarząd miał dokończyć kadencję, którą zapoczątkował jeszcze w kwietniu 2006 r. Jan Dworak, oraz miał kierować TVP przez kolejną, czteroletnią, kadencję.

Nowy p.o. prezes TVP był wcześniej doradcą zarządu telewizji. W latach 2004-2007 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju, a następnie dyrektora Departamentu Rozwoju Korporacyjnego Polkomtel S.A. Wcześniej (1998-2004) kierował Biurem Reklamy TVP. Ławniczak jest absolwentem Wydziału Telekomunikacji i Elektrotechniki ATR w Bydgoszczy; Ławniczak ma 50 lat.

Członek zarządu Paweł Paluch był wcześniej prokurentem TVP, a zarazem dyrektorem Biura Zarządzania Programem i Marketingiem. Ukończył Wydział Operatorski i Realizacji TV PWSFTiT w Łodzi. Od 1991 roku prowadził działalność marketingową i reklamową. Był współwłaścicielem agencji reklamowej YGREQ GROUP; współtworzył telewizję ES; pod koniec lat 90. został wiceprezesem agencji reklamowej FOR TELE, zarządzał Agencją Reklamową RADIA PLUS w Poznaniu. W latach 2002-2006 pełnił funkcję prezesa zarządu TV Promotion Design. Ma 46 lat.

4 września wygasną kadencje obecnych zarządów Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Według znowelizowanej w lipcu ustawy medialnej, obecne zarządy TVP, Polskiego Radia i jego regionalnych rozgłośni będą pełnić swoje funkcje do czasu wyłonienia nowych władz. Regulamin konkursów już przygotowuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Raporty Money.pl
*Pół tysiąca stołków do wzięcia w mediach publicznych * Ludzie kierujący mediami publicznymi skompromitowali się, trzeba ich wymienić i zrobimy to - zapowiada Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO.
*TVP zarobi o 20 mln zł mniej. Dobije ją kampania wyborcza * Gdyby komitety wyborcze kandydatów na prezydenta musiały wykupić spoty reklamowe w telewizji publicznej, zapłaciłyby za nie prawie 20 milionów złotych. To jedna piąta spodziewanych w tym roku wpływów TVP z abonamentu. Dostaną je jednak za darmo. To jednak nie jedyne zmartwienie prezesa Romualda Orła - nawet bez kampanii wyborczej TVP stoi nad przepaścią finansową.
*To już koniec publicznych mediów? * Wyrok TK zwolnił z obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego co najmniej 4 i pół miliona osób.
*Mundial dał zarobić TVP 70 milionów złotych * Telewizji Polskiej dzięki transmisjom meczów z Mistrzostwa Świata udało się poprawić swoją kiepską sytuację finansową. Wpływy z reklam przekroczą 120 milionów złotych, co daje szansę na zysk sięgający 70 milionów złotych.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)