Notowania

dalajlama
20.03.2011 09:36

Tybetańczycy wybierają nowego przywódcę

Dotychczasowy lider, dalajlama, zrezygnował ze świeckiej władzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(buddhismus.at/public domain)

Dziesiątki tysięcy Tybetańczyków żyjących na uchodźstwie wybierają dziś nowego przywódcę politycznego po rezygnacji przez Dalajlamę XIV z pełnienia funkcji politycznych.

75-letni dalajlama 10 marca ogłosił, że zrezygnuje ze swojej roli politycznej w tybetańskim rządzie na uchodźstwie, powierzając te uprawnienia wybieralnemu premierowi o szerszych kompetencjach.

Około 85 tys. wyborców w 13 krajach wyłoni nowego premiera (Kaon Tripę). Faworytem jest 43-letni absolwent Uniwersytetu Harvarda Lobsang Sangay. Oprócz niego o stanowisko premiera ubiegają się jeszcze dwie osoby.

_ - Ludzie widzą we mnie jednocześnie kogoś zakorzenionego w tradycji i nowoczesnego _ - powiedział Lobsang Sangay wczoraj agencji AFP. Wyniki głosowania mają być znane pod koniec kwietnia.

Obserwatorzy są zdania, że to przekazanie władzy - choć niezbędne - jest ryzykowne. Nie wiadomo bowiem, czy nowy premier będzie się cieszył takimi samymi wpływami - również za granicą - co dalajlama, by działać na rzecz Tybetu.

Formalne ustąpienie dalajlamy jako przywódcy politycznego musi być zatwierdzone przez parlament na uchodźstwie. Może to potrwać tygodnie z powodu rozbieżności poglądów wśród parlamentarzystów.

Chiny uznały, że ogłoszenie przez Dalajlamę XIV rezygnacji z roli politycznej to podstęp mający zmylić społeczność międzynarodową. Zdaniem Pekinu, dalajlama nie ma prawa wybierać swego następcy i musi przestrzegać historycznej i religijnej tradycji reinkarnacji. Tradycja buddyzmu tybetańskiego nakazuje rozpoznanie inkarnacji wielkich poprzedników w dzieciach narodzonych po ich śmierci. W ten sposób wybierani są najważniejsi lamowie.

Chiny, które sprawują od 1951 r. władzę w Tybecie, w 2007 r. uznały, że wszystkie inkarnacje tzw. żywych Buddów, czyli ważniejszych lamów, muszą mieć zgodę chińskiego rządu. Tym samym państwo przyznało sobie prawo uznawania dostojników religijnych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t134851.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dalajlama;idzie;na;swiecka;emeryture,158,0,791454.html) Dalajlama idzie na świecką emeryturę Tybet czekają wybory, bo dotychczasowy przywódca odchodzi na emeryturę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t47246.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bratanek;dalajlamy;xiv;nie;zyje,185,0,771769.html) Bratanek Dalajlamy XIV nie żyje Potrącił go samochód terenowy podczas dorocznego _ Marszu dla Tybetu _.
Tagi: dalajlama, władza, przywództwo, wybory, tybet, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz