Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tymoszenko wzywa UE do ważnej umowy

0
Podziel się

Tymoszenko wyraziła w nim przekonanie, że śledztwo, wszczęte przez prokuraturę w Kijowie wobec jej obrońcy Serhija Własenki, jest ciosem wymierzonym w europejską perspektywę Ukrainy.

Tymoszenko wzywa UE do ważnej umowy
(ASSOCIATED PRESS/</br>FOTOLINK/East News)
bErjYqad

Znajdująca się w więzieniu była premier Ukrainy Julia Tymoszenko wezwała UE do podpisania umowy stowarzyszeniowej z jej krajem i oskarżyła prezydenta Wiktora Janukowycza, że swymi działaniami niszczy perspektywę zbliżenia z Zachodem.

_ - Wzywam liderów UE, ukraińskie społeczeństwo obywatelskie, opozycję i całe społeczeństwo, aby domagali się podpisania umowy stowarzyszeniowej, nie zważając na jakiekolwiek okoliczności _ - oświadczyła w liście, odczytanym dziennikarzom przez jej córkę, Jewheniję.

Tymoszenko wyraziła w nim przekonanie, że śledztwo, wszczęte przez prokuraturę w Kijowie wobec jej obrońcy Serhija Własenki, jest ciosem wymierzonym w europejską perspektywę Ukrainy.

bErjYqaf

We wtorek Własenko został przesłuchany w Prokuraturze Generalnej, która poinformowała go, że jest podejrzany w sprawie o pobicie byłej żony. Własenko twierdzi, że śledczy nie dysponują żadnymi dowodami jego winy.

_ - W ostatnich tygodniach Wiktor Janukowycz wręcz zadeptuje umowę o stowarzyszeniu. Wszczęcie absurdalnych śledztw przeciwko mojemu obrońcy Serhijowi Własence () jest ostatnim ciosem w samo serce ukraińskich nadziei na podpisanie stowarzyszenia _ - czytamy.

Była premier uznała, że takimi działaniami Janukowycz chce przekonać polityków europejskich, że ich wysiłki na rzecz uchronienia Ukrainy przed dyktaturą są daremne.

_ - Janukowyczowi wydaje się, że dla całkowitego krachu perspektyw europejskich nie wystarcza już wtrącanie za kratki działaczy politycznych, czy też odbieranie Witalijowi Kliczce możliwości startowania w wyborach prezydenckich. () Swą agresją wobec Własenki Janukowycz zdecydował się ostatecznie dobić umowę stowarzyszeniową _ - napisała Tymoszenko.

bErjYqal

W październiku rządząca Partia Regionów przeforsowała w parlamencie, podpisane następnie przez prezydenta zmiany w ustawie podatkowej, które mogą wykluczyć Kliczkę z udziału w wyborach prezydenckich w 2015 roku. Nowelizacja mówi, że osoba posiadająca prawo pobytu w obcym państwie jest uważana za osobę, która nie mieszka na Ukrainie. Kliczko, przywódca opozycyjnej partii Udar, ma kartę stałego pobytu w Niemczech.

UE domaga się od władz Ukrainy, by przed zaplanowanym na koniec listopada w Wilnie podpisaniem umowy stowarzyszeniowej Julia Tymoszenko znalazła się na wolności. Obecnie parlament w Kijowie opracowuje projekt ustawy, która ma to umożliwić. Komentatorzy wątpią, by udało się ją uchwalić przed ostateczną decyzją w sprawie umowy z Ukrainą, którą 18 listopada mają podjąć unijni ministrowie spraw zagranicznych.

Czytaj więcej w Money.pl

bErjYqaG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)