Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory w egipcie
18.06.2012 17:45

UE wzywa Egipt do szanowania demokracji

Unia Europejska powitała z zadowoleniem ważny etap demokratyzacji Egiptu, jakim były zakończone wczoraj wybory prezydenckie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Unia Europejska powitała z zadowoleniem _ ważny etap _ demokratyzacji Egiptu, jakim były zakończone wczoraj wybory prezydenckie. Wezwała równocześnie egipską armię, która przyznała sobie ostatnio duże prerogatywy, do respektowania procedur demokratycznych.

_ - Wybory prezydenckie to ważny etap przekazywania władzy w Egipcie w sposób demokratyczny _ - powiedział rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, Maja Kocijanczicz.

Zwróciła jednak uwagę, odnosząc się do rozwiązania egipskiego parlamentu i przyznania Najwyższej Radzie Wojskowej (NRW) władzy ustawodawczej i kontroli nad finansami państwa, że _ nasuwają się pytania o status parlamentu i procesu _ tworzenia egipskiej konstytucji. Sytuacja ta powinna zostać _ jak najszybciej wyjaśniona _ od strony prawnej i instytucjonalnej - podkreśliła rzeczniczka.

- Należy _ szanować aspiracje ludu Egiptu i jego żądania dotyczące demokracji, wolności i godności _ - dodała Kocijanczicz.

Przedstawiciel egipskiej NRW generał Mohamed al-Asar zapowiedział w poniedziałek, że wojsko do końca czerwca przekaże władzę w kraju nowo wybranemu prezydentowi. Al-Asar nie podał jednak dokładnej daty. NRW rządzi Egiptem od obalenia reżimu prezydenta Hosniego Mubaraka w lutym 2011 roku.

W zakończonej w niedzielę drugiej turze wyborów o fotel prezydenta Egiptu ubiegali się kandydat Bractwa Muzułmańskiego Mohamed Mursi oraz ostatni premier reżimu Mubaraka, Ahmed Szafik.

Mursi ogłosił w poniedziałek swoje zwycięstwo, choć komisja wyborcza nie zakończyła jeszcze liczenia głosów. Sztab wyborczy Szafika twierdzi z kolei, że to były premier wygrał wybory. Oficjalne wyniki głosowania komisja ma podać w czwartek.

Nowy prezydent będzie miał ograniczone kompetencje, ponieważ rządzący krajem wojskowi ogłosili, iż do wyłonienia nowego parlamentu będą dysponować władzą ustawodawczą i sprawować kontrolę nad budżetem państwa.

Wojskowi mają także zdecydować o składzie komisji, która opracuje nową konstytucję Egiptu. Dotychczasowy zdominowany przez islamistów parlament został formalnie rozwiązany w sobotę.

Czytaj więcej o sytuacji w Egipcie
Chce być sługą wszystkich obywateli. I wygrywa Na swej oficjalnej stronie internetowej Partia Wolności i Sprawiedliwości, polityczne skrzydło Bractwa, zadeklarowała, że jej kandydat jest pierwszym wybranym przez lud cywilnym prezydentem Egiptu.
Wybory w Egipcie. Zmiana w ostatniej chwili Lokale wyborcze będą otwarte dziś do godz. 22, o dwie godziny dłużej niż przewidywały wcześniejsze ustalenia.
Egipt zadłuża się na 65 milionów dolarów Specjalna linia kredytowa będzie dostępna w ramach specjalnego planu finansowego.
Tagi: wybory w egipcie, ashton, unia, egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz