Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ujawniono stenogram z wystąpienia Ćwiąkalskiego

0
Podziel się:

Zapis przedstawia wypowiedź ministra na temat skali podsłuchów i prowokacji.

Ujawniono stenogram z wystąpienia Ćwiąkalskiego
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

W 2007 roku o 18 proc. wzrosła liczba wniosków policji o kontrolę operacyjną (m.in. podsłuchy), a o 25 proc. wzrosła liczba takich działań policji w trybie nie cierpiącym zwłoki, co potem akceptowały sądy. Prokuratorzy odmówili zgody wobec 2 proc. ogółu wniosków policji, a sądy - 0,5 proc.

To jedyny konkret z piątkowego utajnionego wystąpienia w Sejmie ministra sprawiedliwościZbigniewa Ćwiąkalskiego. Stenogram z przedstawionej przez Ćwiąkalskiego informacji o skali podsłuchów i prowokacji ujawniła w sobotę _ Rzeczpospolita _ na swych stronach internetowych.

Jak wynika z tego stenogramu, Ćwiąkalski zastrzegł, że danych co do czynności operacyjno-rozpoznawczych innych służb niż policja nie może przedstawić nawet na tajnych obradach Sejmu, bo wymaga to "specjalnej decyzji" szefów takich służb, jak ABW, CBA i innych.

Z ujawnionego stenogramu wynika, że znaczna cześć wystąpienia ministra była poświęcona znanym ogólnie regulacjom prawnym dotyczącym czynności operacyjnych służb specjalnych. Mówił, że informacje szczegółowe są niejawne, a ustawa o ochronie informacji niejawnych odpowiednio klasyfikuje je jako _ ściśle tajne, tajne lub poufne _. Dodał, że zmienić te klauzule lub je znieść może jedynie podmiot, który wytworzył informacje niejawną - czyli szefowie policji, ABW, CBA i innych służb. Nie może tego zaś robić Prokurator Generalny.

W związku z tym Ćwiąkalski za wyjątkowe uznał przekazanie przez siebie sprawozdania Sejmowi lub Senatowi. Dodał, że sprawozdanie dotyczące kontroli operacyjnej stosowanej przez policję od stycznia do grudnia 2007 r. przedstawi marszałkowi Sejmu _ niezwłocznie po jego opracowaniu _.

- _ Z napływających do Prokuratury Krajowej danych dotyczących stosowania policyjnej kontroli operacyjnej na obecnym etapie można jedynie stwierdzić, iż na przestrzeni 2007 r. ilość wnioskowanych przez policję kontroli operacyjnych wzrosła o 18 proc., przy czym ilość takich kontroli operacyjnych zarządzonych przez policję a następnie akceptowanych przez sąd w trybie nie cierpiącym zwłoki wzrosła o 25 proc. _- mówił Ćwiąkalski.

Dodał, że prokuratorzy odmówili wyrażenia zgody w odniesieniu do 2 proc. złożonych wniosków, a sądy - 0,5 proc.

Według Ćwiąkalskiego, dane te są szczegółowo analizowane, a wnioski zostaną ujęte w przygotowywanej dla Sejmu i Senatu corocznej informacji. Oświadczył, że dane co do wcześniejszych okresów są w tajnej kancelarii Sejmu i każdy poseł ma możliwość zapoznania się tam z nimi.

-_ Podkreślić należy, że w świetle obowiązujących regulacji prawnych Prokurator Generalny w żadnym wypadku nie ma możliwości udostępniania danych dotyczących czynności operacyjno- rozpoznawczych wykonywanych przez inne niż policja służby, nawet w sytuacji utajnienia obrad Sejmu. Wymaga to specjalnej decyzji szefa odpowiedniej służby, ABW, CBA, itd. _ - powiedział.

Minister poinformował, że toczą się dwa tajne śledztwa związane z ewentualnym naruszeniem przepisów w tym zakresie. _ - Jedno postępowanie jest postępowaniem z doniesienia poprzedniej kadencji działającej w komisji ds. służb specjalnych. Drugie natomiast doniesienie wpłynęło niedawno. Inicjatorem był szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego _ - miał według stenogramu powiedzieć Ćwiąkalski.

Ze względu _ na dobro śledztwa _ nie mógł informować o szczegółach.

-_ Jeśli te informacje się potwierdzą zgodnie z opinią szefa ABW, będziemy mieli do czynienia z popełnieniem przestępstwa nie mówiąc już o naruszeniu praw człowieka. _

Według stenogramu, _ sala wybucha długą salwą śmiechu _.

W innym miejscu, gdy stenogram odnotowuje krzyki z sali, marszałekBronisław Komorowskiprosił posłów PiS o _ zachowanie spokoju i umożliwienie ministrowi sprawiedliwości złożenie informacji w całości _. Śmiechy na sali są odnotowane kilka razy.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)