Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jarosław Junko
|

Ukraina: Gazu nikomu nie zabraknie

0
Podziel się:

Kijów ma wystarczająco duże zapasy gazu, by zapewnić tranzyt do Europy Zachodniej.

Ukraina: Gazu nikomu nie zabraknie
(EPA/PAP)

Premier Julia Tymoszenko zapewnia, że Ukraina ma wystarczająco duże zapasy gazu, by zapewnić jego tranzyt do państw Europy Zachodniej i dostawy dla własnych odbiorców.

- _ Ukraina posiada zasoby gazu niezbędne dla niej samej, oraz wystarczające do tego, by nie dopuścić do destabilizacji tranzytu do Europy _ - podkreśliła. Tymoszenko skomentowała w ten sposób groźby rosyjskiego Gazpromu o możliwości odcięcia dostaw gazu dla Ukrainy już w najbliższy poniedziałek, jeśli Kijów nie spłaci koncernowi długów za dostarczone paliwo.

Pani premier wyraziła przypuszczenie, że dług za rosyjski gaz powstał z winy pośrednika w rosyjsko-ukraińskim handlu gazem, spółki RosUkrEnergo.

- _ Nie wykluczam, że RUE wyprowadziła wszystkie pieniądze do szarej strefy i nie rozliczyła się z Rosją _ - oświadczyła. Premier Ukrainy dziś omówi z rosyjskimi partnerami kwestię rozwiązania zaistniałej sytuacji.

Wcześniej Gazprom ogłosił, że Ukraina jest mu winna 1,5 mld USD za dostarczone od początku 2008 roku paliwo. Ultimatum to ogłosił rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow. Dodał, że strona ukraińska nie potrafi jasno odpowiedzieć, kto zużywa to paliwo, a także kto i kiedy za nie zapłaci.

- _ Jeśli w ciągu najbliższych dni, do poniedziałku włącznie, sytuacja ta nie zostanie uregulowana, Gazprom kontynuować tej pomocy nie będzie i dostawy rosyjskiego gazu na Ukrainę zostaną wstrzymane _ - dodał Kuprijanow.

Ukraina nie kupuje gazu bezpośrednio od rosyjskiego monopolisty - Gazpromu. Koncern sprzedaje go najpierw zarejestrowanej w Szwajcarii spółce RUE, ta zaś odsprzedaje ukraińskiej firmie UkrGazEnergo. Udziałowcami RUE Są Gazprom i ukraiński biznesmen Dmytro Firtasz.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)