Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina nie zgodzi się na bazy NATO

0
Podziel się:

Ze względu na obawy Rosji Kijów może zakazać rozmieszczania baz sojuszu na Ukrainie.

Ukraina nie zgodzi się na bazy NATO
(PAP/ EPA)

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko oświadczył w Moskwie, że ze względu na obawy Rosji jego kraj gotów jest ustawowo zakazać rozmieszczania baz wojskowych NATO na swoim terytorium.

- _ Jeśli stronę rosyjską niepokoją bazy wojskowe, to Ukraina nigdy na to nie pójdzie _ - zapowiada Juszczenko. Wczoraj prezydent Rosji Władimir Putin przestrzegł Ukrainę przed przystępowaniem do NATO. Oznajmił, że ewentualne wejście tego kraju do Sojuszu jest jego wewnętrzną sprawą, jednak Kijów powinien pomyśleć o konsekwencjach takiego kroku.

- _ Przystąpienie do NATO oznacza ograniczenie suwerenności. Jeśli Ukraina chce ograniczyć suwerenność, to jest jej sprawa _ - powiedział rosyjski prezydent. - _ Rozmieszczanie baz, instalowanie systemów obrony przeciwrakietowej ma na celu neutralizowanie naszego potencjału rakietowo-jądrowego. Stawia to przed Rosją konieczność podjęcia kontrposunięć _ .

Juszczenko w odpowiedzi zapewnił, że Ukraina gotowa jest przeprowadzić konsultacje z Rosją na temat swojej integracji z NATO.

W styczniu Juszczenko, premier Julia Tymoszenko i przewodniczący parlamentu Arsenij Jaceniuk wystosowali wspólny list do NATO, w którym oficjalnie wystąpili o włączenie Ukrainy do tzw. Planu Działań na rzecz Członkostwa w Sojuszu już na kwietniowym szczycie NATO w Bukareszcie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)