Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina: Polacy wśród najlepszych dyplomatów zagranicznych w Kijowie

0
Podziel się

Wraz z ogłoszoną w środę listą najlepszych dyplomatów zagranicznych IPŚ zaprezentował ranking dyplomatów Ukrainy na świecie.

Ukraina: Polacy wśród najlepszych dyplomatów zagranicznych w Kijowie
(soylentgreen23/CC/Flickr)
bDTYofWZ

Polak Jan Tombiński, ambasador Unii Europejskiej na Ukrainie, zajął pierwsze miejsce wśród najwyżej ocenianych dyplomatów zagranicznych, których ranking sporządza corocznie Instytut Polityki Światowej (IPŚ) w Kijowie.

Trzecie miejsce na tej liście przypadło ambasadorowi Polski na Ukrainie Henrykowi Litwinowi. Polaków rozdzielił przedstawiciel USA John Tefft.

Wraz z ogłoszoną w środę listą najlepszych dyplomatów zagranicznych IPŚ zaprezentował ranking dyplomatów Ukrainy na świecie. Na jego czele stanął ambasador Ukrainy w UE Kostiantyn Jelisiejew, uznany przez ekspertów kijowskiego Instytutu za _ najbardziej zaciętego lobbystę integracji europejskiej _ swego kraju.

bDTYofXb

W przypadku Tombińskiego zaznaczono, że mimo iż pracuje w Kijowie zaledwie od września ub.r., udało mu się _ zwalczyć kryzys zaufania _ w dialogu między Kijowem a Brukselą. _ W 2013 r. od Jelisiejewa i Tombińskiego oczekuje się dokonania swoistego cudu dyplomatycznego _, którym jest podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE - czytamy w uzasadnieniu.

Tombiński we wtorek powtórzył stanowisko UE, że umowa zostanie podpisana w listopadzie na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, jeśli tylko Ukraina spełni niezbędne warunki. Chodzi przede wszystkim o reformy prawa, które uniemożliwią powtórkę takich sytuacji, jak wtrącenie do więzienia przedstawicieli opozycji, b. premier Julii Tymoszenko i b. szefa MSW w jej rządzie Jurija Łucenki.

Pisząc o ambasadorze Litwinie, Instytut Polityki Światowej zwrócił uwagę na jego zaangażowanie w utrzymanie intensywnych relacji między Polską i Ukrainą oraz dobre wyczucie sytuacji w kraju urzędowania. _ Litwin robił wszystko, by dialog między Kijowem a Warszawą został utrzymany _ - zaznaczono.

Według IPŚ _ Polska, mimo dyskomfortu politycznego i etycznego, pozostaje wierna w swym poparciu dla Ukrainy i stale podejmuje wysiłki, by wspomóc przedstawicieli ukraińskich władz, którzy niezupełnie na taką pomoc zasługują _.

bDTYofXh

W pierwszej piątce najlepiej ocenianych zagranicznych dyplomatów znaleźli się także: na czwartym miejscu b. ambasador Gruzji na Ukrainie Grigol Katamadze i na piątym przedstawiciel Rosji Michaił Zurabow.

Czytaj więcej w Money.pl
Dla Komorowskiego obniżą poziom korupcji Polski prezydent wskazał, z kim nasz kraj powinien zintensyfikować współpracę gospodarczą.
Prezydent na Ukrainie. Będzie przełom? Bronisław Komorowski chce poruszyć kwestię przyszłości relacji Ukraina z Unią i rozmawiać o gospodarce.
USA wymieniają ambasadora w Warszawie Będzie zmiana na stanowisku ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce.
bDTYofXC
wiadomości
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)