Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Unia i USA razem przeciw Kaddafiemu

0
Podziel się

Obama zapowiada sankcje wobec dyktatora. Prezydent USA chce to zrobić razem z Europą.

Unia i USA razem przeciw Kaddafiemu
(PAP/EPA)
bEhEwzfp

USA rozważają przywrócenie sankcji wobec reżimu w Libii w odpowiedzi na brutalne tłumienie powstania przeciw dyktaturze pułkownika Muammara Kadafiego - ogłosił prezydent Barack Obama.

_ - Przygotowujemy cały szereg opcji, aby wywrzeć presję na rząd Libii _ - powiedział amerykański prezydent. Dodał, że sankcje mogą wprowadzić same Stany Zjednoczone, lub razem z krajami sojuszniczymi. Poinformował, że administracja naradza się w tej sprawie z Unią Europejską. - _ Cały świat patrzy na to, co się dzieje w Libii _ - powiedział Obama.

Sankcje na reżim Kadafiego obowiązywały już w przeszłości, ale zostały zniesione, kiedy libijski dyktator wyrzekł się w 2004 r. terroryzmu i broni masowego rażenia. Uczynił to pod wpływem amerykańskiej inwazji na Irak.

bEhEwzfr
Zobacz także: Kaddafiego opuszczają też prominenci reżimu. Zobacz reportaż Euronews (ang.):

Obama w ostrych słowach potępił krwawą rozprawę reżimu z powstańcami w Trypolisie.Według niepotwierdzonych doniesień, w Libii mogły zginąć nawet dwa tysiące ludzi. Powstańcy opanowali jednak wschodnią część kraju z drugim co do wielkości miastem Bengazi.

_ - Potępiamy użycie przemocy przez reżim w Libii. To są działania oburzające, naruszające normy międzynarodowe i wszelkie standardy przyzwoitości _ - powiedział prezydent.

bEhEwzfx

Wyraził pełne poparcie dla wolnościowych aspiracji narodu libijskiego, przypominając, że ruch rewolucyjny ogarnął cały prawie Bliski Wschód. Barack Obama podkreślił, że jest to rodzimy ruch oddolny _ wyrażający aspiracje do lepszego życia _.

Wczoraj przygotowywano ewakuację około 600 obywateli USA przebywających w Libii. Umieszcza się ich na promie, który przypłynął do Trypolis i ma ich zawieźć na Maltę. Z powodu złej pogody prom nie mógł odpłynąć. Prawdopodobnie wyjdzie z portu dopiero w dziś.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t132540.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/piloci;odmowili;zbombardowania;bengazi,187,0,776891.html) Piloci odmówili zbombardowania Bengazi Obaj katapultowali się z samolotu, a maszyna rozbiła się w pobliżu miasta.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t132534.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/al-kaida;angazuje;sie;w;sprawy;libii,27,0,780827.html) Al-Kaida angażuje się w sprawy Libii Organizacja potępia Kaddafiego i popiera rewolucjonistów, którzy wyszli na ulice.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/t132365.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kaddafi;poslal;najemnikow;do;pacyfikacji,233,0,776681.html) Kaddafi posłał najemników do pacyfikacji Stracił mimo to kontrolę nad Benghazi. Podobno wśród najemników są Ukraińcy, Nigeryjczycy i Bengalczycy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t132414.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/afryke;czeka;kryzys;humanitarny,106,0,776298.html) Afrykę czeka kryzys humanitarny? Brukselę niepokoi też napływ imigrantów z Afryki Północnej, głównie z Libii, do Europy.
bEhEwzfS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)