Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamieszki w afryce
02.03.2011 19:16

USA boją się, żeby Libii nie ogarnął chaos

Stany Zjednoczone są dalekie od ustanowienia nad Libią strefy zakazu lotów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(autor/CC/Flickr)

- Stany Zjednoczone są dalekie od podjęcia decyzji w sprawie ustanowienia nad Libią strefy zakazu lotów - powiedziała amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton, która zaapelowała jednocześnie o rozwagę.

Przemawiając przed komisją spraw zagranicznych Senatu, Clinton oświadczyła, że ewentualne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w _ innych obszarach niż wsparcie misji humanitarnych _ wymaga zachowania najwyższej ostrożności.

Także szef Pentagonu Robert Gates ostrzegał w Kongresie, że objęcie Libii strefą zakazu lotów wymagałoby przeprowadzenia ataku na libijskie lotnictwo.

Szefowa amerykańskiej dyplomacji nie wykluczyła wykorzystania amerykańskiego sprzętu wojskowego do dostarczenia pomocy do _ regionów, które zgłaszały zapotrzebowanie i gdzie jesteśmy mile widziani _.

Clinton wyraziła także obawę, że chaos w Libii przeistoczy ten kraj w bastion terrorystów i _ drugą Somalię _. _ Jedną z naszych największych obaw jest to, że Libia pogrąży się w chaosie i stanie się wielką Somalią. W tej chwili nie wydaje się, aby miało to wkrótce nastąpić, ale wielu działaczy Al-Kaidy w Afganistanie i Iraku przybyło z Libii, i to wschodniej Libii _ - wyjaśniła.

Wschodnią część kraju opanowali przeciwnicy libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego w wyniku trwającej od zeszłego miesiąca rewolty.

Nad ewentualnym ustanowieniem strefy zakazu lotów w Libii dyskutuje się także w NATO; miałoby to uniemożliwić Kadafiemu wykorzystanie lotnictwa wojskowego przeciw ludności cywilnej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t134145.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ofensywa;wojsk;kaddafiego;powstancy;odbili;brege,94,0,787038.html) Ofensywa wojsk Kaddafiego. Powstańcy odbili Bregę Przeciwnicy dyktatora formują alternatywny rząd Libii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/t128577.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/amerykanie;rozwazaja;interwencje;przygladanie;sie;to;przestepstwo,152,0,786840.html) Amerykanie rozważają interwencję. "Przyglądanie się to przestępstwo" Robert Gates wskazuje jednak na poważne konsekwencje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/8/t133640.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/100;tys;ludzi;na;ulicach;tunisu;protest,126,0,784510.html) 100 tys. ludzi na ulicach Tunisu. Protest Demonstranci wzywają do ustąpienia tymczasowy rząd Mohammeda Ghannusziego.
Tagi: zamieszki w afryce, usa, libia, loty, chaos, zamieszki, afryka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz