Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA chcą budować tarczę nad Europą z Rosjanami

0
Podziel się

O takiej koncepcji Amerykanie będą rozmawiać z prezydentem Miedwiediewem na szczycie NATO.

USA chcą budować tarczę nad Europą z Rosjanami
(PAP/EPA)
bEhhZpaZ

- _ Waszyngton chce współpracować z Moskwą w celu stworzenia tarczy antyrakietowej w Europie _ - powiedział wysoki przedstawiciel Departamentu Stanu USA. Kwestia ta zostanie poruszona na szczycie NATO, który odbędzie się 19-20 listopada w Lizbonie.

Udział w nim weźmie rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew. - _ Jest jasne, że chcemy to zrobić we współpracy z Rosją _ - zapewnił na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie dyrektor wydziału europejskiego w amerykańskim Departamencie Stanu Philip Gordon.

_ - Rosja podlega takim samym jak Europa potencjalnym zagrożeniom ze strony Bliskiego Wschodu _, zwłaszcza Iranu - powiedział Gordon. Projekt tarczy antyrakietowej NATO _ nie jest w żadnym stopniu skierowany przeciwko Rosji _ - dodał przedstawiciel Departamentu Stanu.

bEhhZpbb

Gordon wyjaśnił, że Stany Zjednoczone są gotowe współpracować z Rosją w tej kwestii i już zaproponowały jej _ wznowienie ćwiczeń obrony przeciwrakietowej _. _ Jest także wiele innych opcji do rozważenia, jeśli Rosja zasygnalizuje, że jest gotowa uczestniczyć w projekcie _ - zaznaczył.

Moskwa chce prowadzić rozmowy na ten temat, o ile będzie miała coś do powiedzenia podczas opracowywania projektu - zapewnił w wywiadzie opublikowanym w poniedziałkowym numerze tygodnika _ Der Spiegel _ rosyjski minister obrony Anatolij Sierdiukow.

W celu stworzenia systemu obrony antyrakietowej, _ który zadowalałby wszystkich _, konieczne jest _ określenie realnego zagrożenia dla Europy _ oraz _ traktowanie Rosji na równi z innymi uczestnikami projektu _ - ocenił Sierdiukow.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/126/t97406.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kolejna;bateria;patriotow;wkrotce;w;polsce,144,0,636304.html) Kolejna bateria Patriotów wkrótce w Polsce Pierwsza bateria amerykańskich rakiet opuściła nasz kraj kilka dni temu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t80512.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szef;rosyjskiego;sztabu;patrioty;w;polsce;nie;sa;zagrozeniem,67,0,601923.html) Szef rosyjskiego sztabu: Patrioty w Polsce nie są zagrożeniem Moskwę niepokoi jednak zaangażowanie USA w Polsce.
bEhhZpbC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)