Notowania

terroryzm na świecie
06.09.2012 19:38

USA: Komunistyczna Partia Nepalu nie jest organizacją terrorystyczną

Skreślenie z listy oznacza, że aktywa i interesy partii nie będą już blokowane, a amerykańskie osoby prawne i fizyczne mogą realizować z nią wspólne interesy

Podziel się
Dodaj komentarz
(Walter Rodriguez/CC/Flickr)

Departament Stanu USA ogłosił dzisiaj, że wycofał z listy organizacji terrorystycznych maoistowską Komunistyczną Partię Nepalu.

W komunikacie poinformowano, że byli rebelianci komunistyczni wygrali wybory powszechne w 2008 roku, uczestniczą w rządach w Nepalu i zintegrowali się ze społeczeństwem tej dawnej monarchii.

Skreślenie z listy organizacji terrorystycznych maoistowskiej Komunistycznej Partii Nepalu oznacza, że jej _ aktywa i interesy nie będą już blokowane _, _ a amerykańskie osoby prawne i fizyczne mogą realizować z nią wspólne interesy _ - podano.

Po latach badań dyplomacja amerykańska doszła do wniosku, że partia ta _ nie prowadzi już działalności terrorystycznej zagrażającej bezpieczeństwu Amerykanów i amerykańskiej polityki zagranicznej _ - wynika z komunikatu.

_ - W ostatnich latach partia maoistowska stanęła na czele koalicji rządowej, podjęła działania na rzecz rozwiązania struktur służących operacjom terrorystycznym i wykazała zaangażowanie w procesy pokojowe i pojednanie w Nepalu _ - przyznał Departament Stanu USA. Dodał, że jego decyzja nie oznacza _ zapomnienia o dawnej działalności partii, lecz należy bardziej zwracać się ku przyszłości _.

Nepalscy maoiści zakończyli w 2006 roku powstanie przeciwko absolutyzmowi 240-letniej monarchii, w którym zginęło 16 tysięcy osób, oraz wygrali wybory wiosną 2008 roku.

Nepalskie Zgromadzenie Konstytucyjne (parlament) zostało rozwiązane na wiosnę i nowe wybory odbędą się 22 listopada.

Czytaj więcej w Money.pl
USA kłamały ws. tortur? Szokujący raport Organizacja Human Rights Watch o odkryciu dowodów świadczących o szerszym, niż to władze USA przyznawały, stosowaniu metody podtapiania.
USA już wiedzą. Wkrótce ruszy ofensywa Pakistańska armia szykuje się do rozpoczęcia wkrótce operacji bojowych na terenach plemiennych w pobliżu granicy z Afganistanem.
Niepokojący raport o reaktywacji Al-Kaidy Mimo osłabienia trzonu Al-Kaidy, obserwuje się wzrost znaczenia sprzymierzonych z nią grup na całym świecie.
Tagi: terroryzm na świecie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz