Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W Jemenie chaos. Bojownicy Al-Kaidy atakują

0
Podziel się

Prezydent Salah przebywa w szpitalu w Rijadzie, gdzie leczy się z poważnych obrażeń. Ma słaby kontakt ze światem.

W Jemenie chaos. Bojownicy Al-Kaidy atakują
(PAP/EPA)
bDAwMkfF

Brygada wojsk jemeńskich, oblężona koło Zindżibaru (na południu kraju) przez bojowników związanych z Al-Kaidą, zaapelowała o posiłki w ludziach, a także o broń i wodę.

W środę po zaciętych walkach radykalni bojownicy przejęli kontrolę nad ważnym stadionem pod Zindżibarem, na który dostarczane było paliwo i aprowizacja dla wojska. Samo miasto Zindżibar, leżące w prowincji Abjan, od końca maja jest w rękach zwolenników Al-Kaidy.

Prowincja Abjan, bastion organizacji Al-Kaida na Półwyspie Arabskim (AQAP), wymknęła się spod kontroli władz w Sanie po prawie pięciu miesiącach antyprezydenckich protestów w całym kraju.

bDAwMkfH

Z bazy położonej kilka kilometrów od Zindżibaru jeden z wojskowych poinformował agencję Reuters, że wysłano apel o pomoc dla oddziałów 25. brygady. Powiedział, że _ od ponad dwóch tygodni jednostka nie otrzymała posiłków w ludziach, sprzęcie, a nawet wody _. Wojskowy dodał też, że kilkusetosobową brygadę blokują bojownicy, którzy poobsadzali dachy pobliskich budynków.

Jemeńskie ugrupowania opozycyjne oskarżają rząd w Sanie o celowe dopuszczanie do eskalacji przemocy, by przestraszyć społeczność międzynarodową, iż Jemen, bez przebywającego w Arabii Saudyjskiej prezydenta Alego Abd Allaha Salaha, popadnie w chaos.

Prezydent Salah przebywa w szpitalu w Rijadzie, gdzie leczy się z poważnych obrażeń, jakich doznał w wyniku ataku z 3 czerwca na pałac w Sanie. Ranny prezydent ma nikły kontakt ze światem zewnętrznym - przyznał wczoraj jemeński przedstawiciel w saudyjskiej stolicy. Dostęp do Salaha mają jedynie krewni i jego najbliższy doradca. Prezydent sygnalizował jednak, że z władzy nie zrezygnuje.

Jemeńskie ministerstwo obrony poinformowało, że nasili wojskowe operacje i utworzy kordon bezpieczeństwa wokół Adenu, portowego miasta na strategicznej morskiej trasie przez Morze Czerwone, którą transportowanych jest około 3 mln baryłek ropy dziennie. ieszkańcy Adenu obawiają się bojowników z prowincji Abjan, gdzie codziennie dochodzi do starć bądź walk i skąd do Adenu uciekły tysiące ludzi.

bDAwMkfN
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t148751.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jemen;16;zolnierzy;zabitych;w;walkach;z;al-kaida,236,0,862700.html) Jemen: 16 żołnierzy zabitych w walkach z Al-Kaidą Według anonimowego lekarza ze szpitala w pobliskiej wsi Dżar, w walkach śmierć poniosło także dwóch terrorystów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t141152.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jemen;zginelo;30;bojownikow;al-kaidy,46,0,846638.html) Jemen: Zginęło 30 bojowników Al-Kaidy Wśród zabitych jest szef Al-Kaidy w mieście Marib (na wschód od Sany) - Hassan Aguili, intensywnie poszukiwany przez jemeńskie władze.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t141152.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jemen;nieudany;szturm;na;bastion;al-kaidy,215,0,846039.html) Jemen: Nieudany szturm na bastion Al-Kaidy Uzbrojeni mężczyźni zabili siedmiu żołnierzy i ranili 12 innych osób podczas starć w położonym na południu kraju mieście Zindżibar.
bDAwMkgi
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)