Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Toronto antyislamska demonstracja

0
Podziel się:

Organizuje ją English Defence League - organizacja znana z agresywnych wystąpień.

W Toronto antyislamska demonstracja
(tanukiphoto/iStockphoto)

Toronto będzie w przyszłym tygodniu miejscem antyislamskiej demonstracji organizowanej przez znaną z agresywnych wystąpień brytyjską English Defence League.

Jak podały media, będzie to pierwsza demonstracja organizowana przez EDL w Kanadzie i może dojść do starć z policją. W Wielkiej Brytanii spotkania i demonstracje EDL kończyły się nawet aresztowaniami, łącznie z zatrzymaniem lidera EDL, Tommy'ego Robinsona. Twierdzi on, jak pisał dziennik _ The National Post _ za BBC, że źródłem ekstremistycznych problemów jest Koran i islam. _ - Gdyby nie było walczących islamistów, nie byłoby EDL _ - uważa Robinson.

Pojawienie się demonstracji antyislamskiej EDL w Kanadzie jest sporym problemem w kraju, gdzie wielokulturowość jest oficjalną polityką państwa. Trudno EDL określić jako organizację rasistowską, gdyż nie zrzesza ona wyłącznie białych agresywnych mężczyzn i ma członków z różnych grup narodowościowych.

Obecnie, jak mówił cytowany przez _ The National Post _ profesor Matthew Goodwin z University of Nottingham, EDL stara się stworzyć międzynarodowe kontakty, czy to z prawicowymi partiami w Europie i Ameryce, organizacjami żydowskimi czy w ramach International Civil Liberties Alliance, siecią promującą prawa obywatelskie, wolność wypowiedzi i świeckość.

W Kanadzie nie zdarzają się antyislamskie demonstracje, niemniej problemy z ortodoksyjnymi muzułmanami już się pojawiają. W październiku Sąd Apelacyjny Ontario wydał wyrok w sprawie zasłaniania przez kobiety twarzy w sądzie. Uznał, że sądy każdorazowo będą musiały wziąć pod uwagę prawo do wolności wyznania oraz prawo do uczciwego procesu. Jeśli zasłanianie przez zeznającą kobietę twarzy miałoby naruszyć prawa stron procesu, sąd będzie mógł nakazać zdjęcie zasłony.

Są też problemy z islamskimi ekstremistami. Przed piątkiem, w który przypadało Boże Narodzenie obchodzone według kalendarza juliańskiego, w świątyniach koptyjskich wzmocniono ochronę - poinformowała agencja Canadian Press. Miało to związek z obawami kanadyjskiej policji, że islamscy ekstremiści mogą próbować podobnych ataków jak te, do których ostatnio doszło w Egipcie.

W Kanadzie mieszka jedna z największych koptyjskich wspólnot. W samym Toronto i pobliskich miejscowościach jest ponad 20 koptyjskich kościołów. W grudniu Canadian Press doniosła, że na jednej ze stron internetowych powiązanych z Al-Kaidą podano nazwiska, zdjęcia, adresy i numery telefonów liderów społeczności koptyjskiej w Kanadzie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t128415.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sarkozy;religia;nie;moze;dyktowac;prawa,235,0,749803.html) Sarkozy: Religia nie może dyktować prawa Prezydent Francji przestrzegł jednocześnie przed nieufnością wobec islamu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t46864.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zachecali;papieza;do;zblizenia;z;islamem,127,0,742527.html) Zachęcali papieża do zbliżenia z islamem Amerykańscy dyplomaci nakłaniali Benedykta XVI szczególnie do kontaktów z Turcją.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t19766.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niemcy;czuja;sie;zagrozeni;islamem;bardziej;niz;inni,65,0,726849.html) Niemcy czują się zagrożeni islamem bardziej niż inni Tylko 28,4 proc. Niemców uważa, że muzułmanie powinni mieć prawo budowania meczetów.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)