Notowania

usa
09.01.2011 07:34

W USA kombinują, jak uciszyć Wikileaks

Amerykańscy śledczy zażądali w formie nakazu sądowego wglądu w konto portalu na Twitterze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(New Media Days/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Demaskatorski portal Wikileaks ujawnił, że amerykańskie władze śledcze w formie nakazu sądowego zażądały wglądu w jego konto na popularnym portalu społecznościowym Twitter. Założyciel Wikileaks Julian Assange uznał to za wyraz szykan wobec jego portalu.

W oświadczeniu rozesłanym e-mailem Wikileaks stwierdziło, że podobne wnioski mogły zostać skierowane także do amerykańskich firm zapewniających dostęp do internetu.

_ Gdyby rząd Iranu usiłował przymusić dziennikarzy i inne osoby do udostępnienia mu tego rodzaju informacji, to wówczas organizacje praw człowieka w całym świecie zaprotestowałyby przeciwko temu _ - stwierdził Assange w osobnym oświadczeniu cytowanym przez sobotnie brytyjskie media.

Assange zwolniony warunkowo przez sąd w Londynie za wysokim poręczeniem nie ma swobody poruszania się i przebywa w prywatnym domu w południowo-wschodniej Anglii. W lutym sąd ma rozpatrzyć szwedzki wniosek o ekstradycję go w oparciu o Europejski Nakaz Aresztowania, a w kwietniu ma się ukazać jego autobiografia.

Wikileaks sugeruje, iż władze śledcze USA zwróciły się do Twittera, mającego swą siedzibę w San Francisco z żądaniem udostępnienia informacji dotyczących m.in. osobistych kontaktów Assange'a i trzech innych współpracowników Wikileaks.

Kopię nakazu sądowego z datą 14 grudnia opublikowano na stronach Salon.com. Nakaz stwierdza, iż żądanie ma związek z dochodzeniem kryminalnym i nakazuje Twitterowi, by zachował dyskrecję w tej sprawie. Twitter nie skomentował tych doniesień. Zaznaczył zarazem, iż prowadzi politykę informowania swoich użytkowników, tam gdzie to możliwe o tym, że źródła rządowe zabiegają o informacje o nich.

Rząd USA potępił przecieki Wikileaks dotyczące m. in. wojen w Afganistanie i Iraku, a także opublikowanie tajnych amerykańskich depesz dyplomatycznych, oświadczając, iż szkodzą interesom USA i mogą zagrozić bezpieczeństwu personelu. Uprzednio ze współpracy z Wikileaks wycofały się m. in. Visa, Mastercard, Amazon, PayPal i szwajcarskie banki.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/98/t126562.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/assange;boi;sie;wydania;amerykanom,72,0,737608.html) Assange boi się wydania Amerykanom Twórca Wikileaks obawia się, że Szwedzi działają pod dyktando rządu w Waszyngtonie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t123302.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/startuje;konkurencja;dla;wikileaks,240,0,733680.html) Startuje konkurencja dla Wikileaks Openleaks - uruchamia współpracownik Assange'a, który popadł z nim w konflikt.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t46864.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zachecali;papieza;do;zblizenia;z;islamem,127,0,742527.html) Zachęcali papieża do zbliżenia z islamem Amerykańscy dyplomaci nakłaniali Benedykta XVI szczególnie do kontaktów z Turcją.
Tagi: usa, wikileaks, portal, twitter, walka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz