Notowania

finanse kościoła
06.10.2010 07:31

Watykan: Musimy pokazywać, jakimi pieniędzmi obracamy

Kościół boryka się ze sprawą prania brudnych pieniędzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JeffersonDavis/CC/Flickr)

Szef watykańskiego banku IOR Ettore Gotti Tedeschi uważa, że instytucje ekonomiczne Kościoła powinny starać się o jak największą wiarygodność i przejrzystość operacji finansowych. Postulat ten przedstawił na łamach dziennika _ L'Osservatore Romano _.

Paradoksalnie Gotti Tedeschi sam jest objęty śledztwem przez rzymską prokuraturę w sprawie domniemanych przeoczeń i uchybień względem przepisów o walce z praniem brudnych pieniędzy.

_ - Na obecne czasy wpływ ma przyspieszona faza globalizacji oraz kryzys ekonomiczny, który nie zostanie szybko rozwiązany. Oba te czynniki nakazują dostosowanie się do nowych wymogów zachowania, także ze strony różnych instytucji ekonomicznych Kościoła - _twierdzi Tedeschi.

Według niego, Instytucje te powinny wykazać skuteczność zarządzania, ale też wzmocnić swą wiarygodność, by nie narazić wiarygodności Kościoła. To może oznaczać obowiązek większej przejrzystości w działalności finansowej.

_ - Wielu, i to od zawsze, gotowych jest krytykować Kościół katolicki, także odnośnie jego zasobów ekonomicznych, bez których zresztą nie byłoby tych dzieł, z których wszyscy odnoszą korzyści _ - stwierdził Gotti Tedeschi przypominając o potrzebie zachowania _ dobrej reputacji _.

Tagi: finanse kościoła, kościół, finanse, przejrzystość, korupcja, tedeschi, watykan, ior, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz