Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wenderlich: uchwała ws. Przemyka będzie przyjęta przez aklamację

0
Podziel się:

- Tekst uchwały będzie taki, jaki wcześniej zaproponowała komisja (kultury i środków przekazu) - powiedział Jerzy Wenderlich dziennikarzom.

Wenderlich: uchwała ws. Przemyka będzie przyjęta przez aklamację
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sejm przyjmie przez aklamację uchwałę w związku z 30. rocznicą śmierci Grzegorza Przemyka w wersji zaproponowanej przez komisję kultury i środków przekazu - poinformował wicemarszałek Jerzy Wenderlich (SLD) po posiedzeniu prezydium izby. Prawdopodobnie stanie się to w środę rano.

_ - Tekst uchwały będzie taki, jaki wcześniej zaproponowała komisja (kultury i środków przekazu) _ - powiedział Wenderlich dziennikarzom.

Uchwałę w sprawie śmierci Przemyka Sejm miał przyjąć na posiedzeniu w ubiegłym tygodniu. Uchwała nie znalazła się jednak w porządku obrad, bo na jej kształt, zaakceptowany przez komisję kultury i środków przekazu, nie zgodził się klub SLD. Posłowie uczcili tę rocznicę jedynie minutą ciszy.

Podczas posiedzenia komisji poseł Sojuszu Tadeusz Iwiński domagał się usunięcia z projektu uchwały początkowego fragmentu: _ Na polecenie najwyższych władz partyjnych i państwowych _.

Chodziło o zdanie: _ Na polecenie najwyższych władz partyjnych i państwowych fabrykowano dowody mające obciążać winą za śmierć Grzegorza Przemyka sanitariuszy pogotowia ratunkowego, zaś ukrywano te, które wskazywały na milicjantów, jako winnych śmierci maturzysty _.

Iwiński na mocy decyzji szefa Sojuszu Leszka Millera został odsunięty od prac nad uchwałą. _ - Można tak było od razu. W sprawach, które wymagają szczególnej wrażliwości szukanie innych wersji, które wiadomo, że nie doprowadzą do konsensusu, nie było właściwe. Mogliśmy się z tym od początku sprawić lepiej _ - powiedział Wenderlich.

Szefowa komisji kultury Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami, że prezydium komisji wyjaśniło sprawę uchwały z Prezydium Sejmu. _ Ten tekst nie zawiera żadnych przekłamań _ - dodała.

W projekcie uchwały przygotowanym przez komisję kultury przypomniano, że _ 30 lat temu, 12 maja 1983 roku, funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej zatrzymali na Starym Mieście w Warszawie maturzystę, młodego poetę Grzegorza Przemyka _. _ W komisariacie przy ul. Jezuickiej został on skatowany przez milicjantów i zomowców. 14 maja zmarł w szpitalu _ - podkreślono.

_ Na polecenie najwyższych władz partyjnych i państwowych PRL fabrykowano dowody mające obciążyć winą za śmierć Grzegorza Przemyka sanitariuszy pogotowia ratunkowego, ukrywając te, które wskazywały na popełnienie zbrodni przez milicjantów _ - czytamy w projekcie uchwały. _ Konsekwencją tuszowania zbrodni było uwięzienie sanitariuszy oraz prześladowanie rodziny Grzegorza Przemyka i jego przyjaciół _ - zaznaczono.

Jak stwierdzono w projekcie, _ sprawcy zabójstwa Grzegorza Przemyka uniknęli odpowiedzialności _. _ Także po odzyskaniu niepodległości nie udało się ich osądzić i ukarać _ - zaznaczono.

W projekcie napisano także, że Sejm _ potępia bezpośrednich sprawców oraz inicjatorów tego politycznego mordu _ i apeluje _ do organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, by ponowiły próbę osądzenia winnych _. _ Po 30 latach od tragicznej śmierci Grzegorz Przemyk zajmuje należne mu miejsce w historii zmagań o wolną i niepodległą Polskę. Jego ofiara nie poszła na marne _ - podkreślono.

Grzegorz Przemyk, 19-letni warszawski maturzysta, syn opozycjonistki, został 30 lat temu śmiertelnie pobity przez milicjantów na warszawskiej Starówce. Była to jedna z najgłośniejszych zbrodni aparatu władzy PRL lat 80. - do dziś nie do końca wyjaśniona.

Czytaj więcej w Money.pl
Kopacz pewna. Ta uchwała będzie podpisana Będzie sejmowa uchwała w 30. rocznicę śmierci Grzegorza Przemyka - zapewnia marszałek Ewa Kopacz.
PiS wygra wybory. Platforma sama się podkłada Niezależnie kto weźmie władzę, wszyscy i tak będą narzekać - twierdzi Bartłomiej Dwornik.
Brunon K. chciał wysadzić Sejm. Był zdrowy? W połowie lutego br. prokuratura potwierdziła, że zidentyfikowano szczątki teściowej Brunona K.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)