Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wenezuela nacjonalizuje stacje benzynowe

0
Podziel się:

Szef państwa Hugo Chávez forsuje swoją krucjatę przeciw prywatnym przedsiębiorstwom.

Wenezuela nacjonalizuje stacje benzynowe
(PAP/EPA)

Rządzący Wenezuelą Hugo Chávez forsuje swoją politykę nacjonalizacji kluczowych sektorów. Po tym, jak przed kilkoma dniami przemysł cementowy kraju przeszedł ostatecznie w ręce państwa, Chávez zamierza teraz wyprzeć z kraju prywatnych właścicieli stacji benzynowych. Parlament w Caracas uchwalił w pierwszym czytaniu ustawę, zgodnie z którą wszystkie stacje benzynowe mają zostać znacjonalizowane.

Państwowe przedsiębiorstwo PdVSA przejmie wkrótce działalność wszystkich stacji benzynowych i wprowadzi ponadto sprzedaż tanich artykułów spożywczych, zapowiedział w przemówieniu radiowym prezydent Chávez. Działania te dotkną przede wszystkim wenezuelskie filie brytyjskiej BP jak również amerykańskich producentów paliw Exxon Mobil i Chevron. Mają one teraz 60 dni czasu, aby odsprzedać swoje sieci zbytu państwowemu PdVSA. Krajowy monopolista kontroluje już 49 procent sprzedaży paliwa w Wenezueli.

W drodze do _ socjalizmu XXI wieku _ Chávez wprawił w ruch ofensywę nacjonalizacji, którą dotknięte są poza producentami paliw także koncerny energetyczne i telefoniczne. Wenezuela porozumiała się niedawno co do sprzedaży z francuskim producentem cementu Lafarge i szwajcarskim Holcim, podczas gdy meksykańska firma Cemex została znacjonalizowana, ponieważ nie chciała przyjąć oferty rządu. Trzeciemu co do wielkości światowemu producentowi cementu, który opanował w Wenezueli połowę rynku, Chávez oferował 800 mln dolarów. Cemex żądał prawie 1,3 mld dolarów. Aby uniknąć całkowitej nacjonalizacji, obie strony wznowiły w tym tygodniu rozmowy. Warunki wejścia z rynku wenezuelskiego negocjowane są także z prywatnymi producentami stali.

Zamiar przejęcia stacji benzynowych Chávez usprawiedliwia tym, że prywatne przedsiębiorstwa osiągają ogromne zyski _ bez przelewania kropli potu _. Tymczasem sprzedają tylko paliwo, które kupili wcześniej od PdVSA.

Wenezuela znacjonalizowała przemysłu paliwowy w 1976 roku, jednak w 1999 otworzyła ponownie rynek stacji paliw i zbytu paliw dla przedsiębiorstw prywatnych. W przyszłości stacje benzynowe mają zostać zintegrowane z łańcuchem państwowych programów zaopatrzenia i oferować także subwencjonowane przez rząd artykuły spożywcze dla warstw społecznych o niskich dochodach.

Chávez finansuje nacjonalizację z funduszu dwustopniowego podatku specjalnego na dochody ze sprzedaży ropy w kraju, który płacony jest każdorazowo, kiedy jej cena przekracza 70 i 100 dolarów. Szacuje się, że w ten sposób do kasy państwa wpłynie w tym roku dziewięć miliardów dolarów.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)