Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wietnam i Chiny po 30 latach mają oficjalną granicę

0
Podziel się

Spór dwóch komunistycznych krajów rozpoczął się od zbrojnego starcia w 1979 roku.

Wietnam i Chiny po 30 latach mają oficjalną granicę
(PAP/EPA)
bCYYcvqZ

Komunistyczne Chiny i Wietnam zawarły porozumienie o granicy. Ostatecznie przyjęła postać ustaloną jeszcze w 1999 roku. Dziewięć lat trwało oznakowanie jej według międzynarodowych standardów. Głownie z powodu warunków fizycznych w jakich przebiega.

Granica lądowa krajów liczy 1400 km. Wzdłuż trudno dostępnej dżungli.

Niektóre chińskie jednostki atakujące Wietnam podczas jednomiesięcznej wojny wcześniej wspierały Wietnamczyków w walce przeciwko wojskom amerykańskim. Spór chińsko - wietnamski o granicę trwał ponad 30 lat. Rozpoczął się konfliktem zbrojnym w 1979 roku. Wtedy to oddziały chińskie liczące 200 tys. żołnierzy wkroczyły na teren sąsiada. Naprzeciw stanęło 70 tys. Wietnamczyków.

Oficjalnie wkroczenie wojsk było odpowiedzią na inwazję wietnamskich sił w Kambodży. W trakcie konfliktu zginęły dziesiątki tysięcy osób. Warunki fizyczne zdecydowały, że Chiny wycofały wojska po 29 dniach. Oba państwa do dzisiaj uznają się za zwycięzców tamtego starcia. W sytuacji Kambodży nic ono nie zmieniło.

bCYYcvrb

Wietnamska agencja prasowa Xinhua uważa podpisanie rozejmu o granicy za jedno z najważniejszych wydarzeń na skalę historyczną. Stosunki Pekin - Hanoi czołowi politycy obu państw uważają za poprawne. Za wyjątkiem spięć o wyspy Spratly, do których prawa roszczą sobie Chiny, Wietnam, Tajwan, Brunei, Malezja i Filipiny.
* ZOBACZ TAKŻE: *
* Handlowy pakt Wietnamu i Japonii
* Pierwsza giełda kawy w Wietnamie
* Czechy pożyczą pół miliarda dolarów Wietnamowi
* Kara śmierci za mleko z melaminą?
* Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej
Źródła: CNN, Wikipedia, AP.

bCYYcvrC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)