Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wirus Schmallenberg. Rosja i Egipt wprowadzają embargo

0
Podziel się:

W Europie odnotowano od lata 2011 roku około 600 przypadków zachorowań zwierząt, które wywołał wirus Schmallenberg.

Wirus Schmallenberg. Rosja i Egipt wprowadzają embargo
(Joyfull/Dreamstime)

Wirus atakuje bydło, owce i kozy, przypadki zachorowań wykryto już w Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech, Belgii i Francji. Rosja i Egipt wstrzymały import produktów mleczarskich z tych krajów - poinformowała FAPA.

W Europie odnotowano od lata 2011 roku około 600 przypadków zachorowań zwierząt, które wywołał wirus Schmallenberg. Jak zaznaczył Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek, wirus Schmallenberg jest nowy, a choroba przez niego wywoływana nie znajduje się europejskich rejestrach i nie jest zwalczana z urzędu.

Swobodny obrót zwierzętami sprzyja rozniesieniu się wirusa - zaznaczył Związek. Wiadomo, że do Polski nie sprowadzano zwierząt z ferm, w których wykryto chorobę. Związek dodał, że Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach zgłosił gotowość do przeprowadzanie badań na obecność wirusa Schmallenberg.

W związku z rozprzestrzenianiem się tego wirusa w Europie władze Egiptu zdecydowały wstrzymać import produktów mleczarskich z krajów, gdzie wykryto przypadki zarażeń. Wcześniej Rosja i Meksyk wstrzymały przywóz owiec i kóz z tychpaństw.

Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ocenia obecnie m.in. jakie są możliwości rozprzestrzenienia się wirusa.

Komisja Europejska, chce zgromadzić więcej informacji o skutkach tej choroby, zanim rozpocznie unijną akcję ostrzegającą przed nowym zagrożeniem. Komisja zapewniła też o możliwości finansowego wsparcia w związku z walką z wirusem. Ponadto KE zachęca też kraje członkowskie do monitorowania i zgłaszania przypadków zachorowań.

Zarażone wirusem zwierzęta rodzą zdeformowane lub martwe płody. Jagnięta mają wodogłowie, krzywe szyje lub sztywne stawy. Według ekspertów wirus jest odpowiedzialny także za tzw. krowią biegunkę u bydła w Holandii i w Niemczech, jaka miała miejsce na początku 2011 roku.

Nazwa wirusa Schmallenberg (SBV) pochodzi od niemieckiej miejscowości, w której pierwszy raz go zidentyfikowano latem ubiegłego roku. Wirus atakuje głównie dorosłe bydło, ale także owce i kozy. Specjaliści są zdania, że jest on przenoszony przez insekty, podobnie jak to ma miejsce w przypadku choroby niebieskiego języka.

Czytaj więcej o chorobach w Money.pl
Zatrucia i zakażenia - problemy na wakacjach Jeść tylko żywność z pewnego źródła, pić butelkowaną lub przegotowaną wodę, często myć ręce - takie rady mają eksperci z Państwowego Zakładu Higieny.
WHO wzywa do walki z trądem Mimo sukcesów odnotowanych w ostatnich latach w walce z trądem, co roku w krajach zachodniego Pacyfiku ponad 5 000 osób zapada na tę chorobę.
Kawa jest skuteczna w walce z tą chorobą Spożywanie kawy zmniejsza ryzyko włóknienia i marskości wątroby u osób ze niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem tego narządu
choroby
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)