Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

WKS: Gbagbo nie ustąpi, ale porozmawia

Samozwańczy prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej ma zakończyć blokadę siedziby rywala.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Samozwańczy zwycięzca wyborów prezydenckich na Wybrzeżu Kości Słoniowej Laurent Gbagbo (na zdj.) zgodził się we wtorek na rozmowy bez warunków wstępnych w celu wynegocjowania _ pokojowego zakończenia _ obecnego kryzysu politycznego w kraju. *

Według regionalnego ugrupowania państw afrykańskich ECOWAS, Gbagbo zgodził się też na niezwłoczne zakończenie blokady tymczasowej siedziby jego rywala do stanowiska prezydenta Alassane Ouattary.

Mimo gestów Gbagbo, impas w kraju będącym jednym z największych producentów ziarna kakaowego na świecie, trwa nadal. Zdaniem obserwatorów, gesty Gbagbo, który jest wytrawnym graczem politycznym, są jedynie zasłoną dymną, bowiem nadal nie jest on skłonny do rezygnacji z władzy.

Gbagbo nie chce uznać wyników wyborów, twierdząc, że podczas liczenia głosów dopuszczono się nadużyć.

Ouattara uznawany jest przez ONZ, Unię Afrykańską i społeczność międzynarodową za zwycięzcę wyborów prezydenckich z 28 listopada zeszłego roku i domagają się przekazania mu władzy. Gbagbo konsekwentnie odmawia jednak ustąpienia ze stanowiska.

Ouattara, który nie może opuścić hotelu w Abidżanie - największym ośrodku przemysłowym i biznesowym Wybrzeża Kości Słoniowej - oświadczył we wtorek, że gotów jest do rozmów pod warunkiem zaakceptowania przez Gbagbo uznanych przez społeczność międzynarodową wyników wyborów. Hotel, w którym przebywa Ouattara chroniony jest przez żołnierzy sił pokojowych ONZ.

Sąsiednie państwa zrzeszone w ECOWAS ponownie zagroziły we wtorek użyciem siły w celu zmuszenia Gbagbo do ustąpienia.

Od ogłoszenia wyników wyborów prezydenckich w kraju wciąż dochodzi do krwawych starć między zwolennikami obu polityków. Zwolennicy Gbagbo dopuszczają się licznych aktów przemocy. Według ONZ, zginęły w nich co najmniej 173 osoby.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t127373.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;wybrzeza;kosci;sloniowej;ustapi,169,0,744361.html) Prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej ustąpi? Liderzy trzech afrykańskich państw jadą przekonywać Laurenta Gbagbo do odejścia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/t126540.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;wyborach;tysiace;ludzi;ucieklo;z;kraju,230,0,743398.html) Po wyborach tysiące ludzi uciekło z kraju Trwa spór o to kto jest prezydentem Wybrzeża Kości Słoniowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t127939.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wks;na;krawedzi;wojny;fiasko;rozmow,130,0,747650.html) WKS na krawędzi wojny. Fiasko rozmów Laurent Gbagbo uważa, że wygrał wybory prezydenckie i odmawia oddania władzy.
Tagi: wybrzeże kości słoniowej, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz