Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Włochy: spór o błędy w tweecie premiera Enrico Letty do ministrów

0
Podziel się:

Wielu internautów ostro skrytykowało Enrico Lettę za tę pisownię.

Premier Włoch Enrico Letta
Premier Włoch Enrico Letta (PAP/EPA)
bETuqDVh

Dwa błędy ortograficzne znaleźli językowi puryści we Włoszech w komunikacie, wysłanym przez premiera Enrico Lettę do ministrów za pośrednictwem Twittera. Jeden z błędów językoznawcy usprawiedliwili, w drugim przypadku poprosili premiera o większą ostrożność.

Tweet, jaki otrzymali ministrowie rządu powołanego pod koniec kwietnia, był zaproszeniem na jego wyjazdowe posiedzenie w weekend w dawnym opactwie benedyktynów Spineto w Toskanii. Letta napisał w telegraficznym skrócie: _ W niedzielę i poniedziałek 24 godziny zgrupowania, w klasztorze w Toskanii, tylko ministrowie. By opracować program, poznać się i stworzyć atmosferę, jak "w szatni piłkarskiej". Każdy płaci za siebie _.

Protesty części językoznawców wywołało to, że w rozpowszechnionym natychmiast przez media tweecie słowo _ opactwo _ szef rządu napisał _ abazia _ zamiast _ abbazia _. Słowniki zalecają tylko tę drugą formę, która również występuje w nazwach wszystkich opactw.

bETuqDVj

Wielu internautów ostro skrytykowało Enrico Lettę za tę pisownię. Jednak niektórzy znawcy języka włoskiego w związku z gorącą debatą, jaka rozgorzała, wyjaśnili, że pisownia przez jedno _ b _, choć bardzo rzadko stosowana, jest dopuszczalna.

Lecz premierowi dostało się również za brak zaznaczonego akcentu we włoskim odpowiedniku słowa _ siebie _ i właśnie to uznano nie tylko za przejaw częstego wśród użytkowników internetu lenistwa, ale też za poważny błąd.

Pojawiła się lawina apeli do szefa rządu, by nauczył się pisać poprawnie i nie zapominał o akcentach, także korzystając z Twittera.

_ Stanowcze "nie" dla takich oszczędności _ - napisał jeden z użytkowników popularnego serwisu.

bETuqDVp
Czytaj więcej w Money.pl
Jest wotum zaufania dla rządu we Włoszech Gabinetowi szerokiego porozumienia wotum zaufania nie udzieliła postkomunistyczna lewica oraz Ruch Pięciu Gwiazd. Prawicowa Liga Północna wstrzymała się od głosu.
Nowy premier uzdrowi gospodarkę? Będzie to rząd służby krajowi: tak nazwał swój przyszły gabinet desygnowany na premiera Włoch 46-letni polityk partii Demokratycznej Enrico Letta.
Za dużo premiera w telewizji. Nierówna walka Tak orzekł urząd nadzoru nad mediami i zażądał zaprzestania przedwyborczej promocji kandydata.
bETuqDVK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)