Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Włochy: Wizyta Kadafiego to spektakl i prowokacja

0
Podziel się:

Włoskie media nie szczędzą słów krytyki wielkiemu show na cześć tego przywódcy.

Włochy: Wizyta Kadafiego to spektakl i prowokacja
(Jesse B. Awalt/public domain/ DefenseImagery.mil)

Przywódca Libii Muammar Kadafi zakończył wizytę w Rzymie. Włoskie media określają ją jako pełną ekstrawagancji, popisów i prowokacji. Kadafi uczestniczył w hucznych obchodach rocznicy podpisania układu o przyjaźni włosko-libijskiej.

_ To był jeden wielki show _ - ocenia prasa. Przypomina wygłoszone przez Kadafiego _ pogadanki _ na temat Koranu dla setek młodych Włoszek, zwerbowanych na spotkanie z nim przez agencję hostess. Słowa libijskiego lidera o tym, że _ islam powinien stać się religią całej Europy _ wywołały protesty ze strony włoskich polityków i przedstawicieli Watykanu.

Z wielkim przepychem i rozmachem w nocy z poniedziałku na wtorek odbyły się w rzymskich koszarach obchody Dnia Przyjaźni Libijsko-Włoskiej w drugą rocznicę podpisania układu między dwoma krajami.

W długim przemówieniu Kadafi wezwał Unię Europejską, by wyasygnowała 5 miliardów euro rocznie dla Libii w ramach zwalczania zjawiska nielegalnej imigracji. Ostrzegł, że w przeciwnym razie w obliczu napływu milionów imigrantów _ Europa stanie się Afryką _. Zdaniem włoskich polityków żądanie to było _ szantażem _.

_ Budząca niesmak inscenizacja _ - tak zachowanie libijskiego lidera w Wiecznym Mieście podsumował katolicki dziennik _ Avvenire _.

Włoska opozycja, zarówno ta centrowa, jak i lewicowa, ostro krytykuje premiera Silvio Berlusconiego za tak huczne i spektakularne przyjęcie Kadafiego, którego on sam uważa za swego przyjaciela.

Ale pełni obiekcji są również niektórzy politycy rządzącej partii Lud Wolności. W liście otwartym, opublikowanym na łamach dziennika _ La Stampa _ pod tytułem _ Dosyć oddawania sceny dyktatorowi _, wiceprzewodniczący Izby Deputowanych Maurizio Lupi i eurodeputowany Mario Mauro ogłosili sarkastycznie: _ Panie i panowie, spektakl się skończył _. _ Czy wciąż stosowne jest oferowanie naszego kraju jako sceny dla spektaklu tego przywódcy? _ - zapytali.

_ Nieprzyzwoite widowisko _ - tak wizytę tę podsumowało z kolei stowarzyszenie młodych włoskich Żydów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t44742.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kadafi;przybyl;do;rzymu,137,0,458633.html) Kadafi przybył do Rzymu Libijski przywódca zamieszkał w parku. Przeciwko jego wizycie protestuje opozycja.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t26736.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/libia;kadafi;przyjal;zwolnionego;zamachowca,81,0,522833.html) Libia: Kadafi przyjął zwolnionego zamachowca Libijski przywódca przyjął więźnia skazanego przez władze szkockie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)