Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włoscy emeryci zaczynają nowe życie za granicą

0
Podziel się:

Żyją w najdalszych zakątkach świata za świadczenia przysyłane z Włoch i zapewniają, że powodzi im się znacznie lepiej niż w ojczyźnie.

Włoscy emeryci zaczynają nowe życie za granicą
(Daveness_98/CC/Flickr)

Żyją w najdalszych zakątkach świata za świadczenia przysyłane z Włoch i zapewniają, że powodzi im się znacznie lepiej niż w ojczyźnie.

To masowe zjawisko ucieczki z Włoch po przejściu na emeryturę jest nowe; utrwaliło się w ciągu ostatnich trzech lat - podkreśla włoska prasa. Odnotowuje, że exodus ten towarzyszy wyjazdowi młodych Włochów, uciekających przed rekordowym bezrobociem w ich grupie wiekowej, sięgającym 36 procent. Emigrują też naukowcy, pozbawieni z powodu kryzysu i cięć w nakładach z budżetu szansy kontynuowania pracy badawczej.

Według danych włoskiego odpowiednika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Inps, pół miliona osób pobiera emeryturę na stałe przebywając za granicą. Część z nich to ludzie, którzy pracowali przez jakiś czas we Włoszech, a następnie emigrowali. Ale jest także, zauważa się, ogromna grupa seniorów, którzy po przejściu na emeryturę postanowili zacząć nowe życie w innym kraju. Otrzymują najczęściej świadczenia w wysokości 600-1000 euro miesięcznie i za tę sumę żyją na znacznie wyższym poziomie niż w Italii.

Dziennik _ Il Messaggero _ podał na swojej stronie internetowej przykłady emerytów, którzy po zakończeniu pracy zawodowej wyjechali do Senegalu i Brazylii, bo panują tam doskonałe ich zdaniem warunki klimatyczne, a do tego koszty życia są bardzo niskie. Inni zamieszkali w Kanadzie, w Tajlandii oraz w wielu innych krajach, gdzie za euro mogą dostatnio żyć.

Ze statystyk, podanych przez włoski ZUS, wynika, że najwyższe emerytury wysyłane są z Italii do Azji, gdzie ponad tysiąc osób otrzymuje co miesiąc ponad 1300 euro. Ci z najniższymi świadczeniami, wynoszącymi kilkaset euro, osiedlili się w Ameryce Południowej. Większość tych osób deklaruje, że nie zamierza wracać do Włoch.

Czytaj więcej w Money.pl
Remont słynnej fontanny pochłonie 2,5 mln euro Z fontanny jeszcze przed latem odpadła część marmurowego gzymsu, a kilka dużych fragmentów prewencyjnie usunięto, by nie dopuścić do ich oderwania się.
200 tys. euro strat przez trąbę powietrzną Żywioł spowodował znaczne straty na wybrzeżu, szacowane na co najmniej 200 tys. euro, i wywołał panikę na plażach.
Zaskoczeenie. Nikt nie chce tcyh pałaców Fiaskiem zakończyła się próba sprzedaży trzynastu pereł architektury we włoskim regionie Wenecja Euganejska.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)