Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna na ukrainie
01.09.2014 13:08

Wojna na Ukrainie ściąga bojowników z zagranicy

Mówi się m.in. o 20 Francuzach, dwóch Hiszpanach, a także o Serbach, ale pojawiały się też polskie nazwiska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Wojna na Ukrainie ściąga cudzoziemców, którzy walczą po obu stronach konfliktu - relacjonuje portal BBC News. Mówi się m.in. o 20 Francuzach, dwóch Hiszpanach, a także o Serbach; pojawiały się też polskie nazwiska.

Materiał na ten temat portal BBC opublikował w nocy z niedzieli na poniedziałek. Według portalu udział cudzoziemców w konflikcie ukraińskim _ jest na małą skalę odzwierciedleniem zjawiska wyjazdów młodych muzułmanów z Wielkiej Brytanii i innych regionów Europy na Bliski Wschód, by walczyć w tamtejszych wojnach _.

BBC przywołuje kolejno relacje o obecnych na Ukrainie: Czeczenach, Francuzach, Hiszpanach, Serbach, Polakach, Włochu, Szwedzie i obywatelce Niemiec.

Jeśli chodzi o Rosjan, trudno jest - jak zauważa BBC News - odróżnić ochotników wśród nich od _ żołnierzy regularnej armii, jakoby skierowanych na tajne misje _. Jak się uważa, Czeczeni - zarówno z rosyjskiej Czeczenii jak i z antyrosyjskiej diaspory na uchodźstwie - są zaangażowani po obu stronach konfliktu, ale w większym stopniu walczą po stronie rebeliantów.

Radio France Info w sierpniu informowało o około 20 obywatelach Francji, którzy pojechali na Ukrainę, by walczyć po obu stronach konfliktu. Czterech z nich, w tym dwóch byłych żołnierzy, pojechało do Doniecka wesprzeć separatystów. Ich zdjęcie z bronią zamieściła rosyjska _ Komsomolskaja Prawda _. W rozmowie z _ Le Monde _ dwaj mężczyźni, obaj w wieku 25 lat, przedstawiają się jako ultranacjonaliści. Ich głównym zadaniem wśród rebeliantów jest, jak się wydaje, prowadzenie szkoleń bojowych dla rekrutów z Europy Zachodniej - pisze BBC.

Inny Francuz, 47-letni Gaston Besson, walczy przeciwko separatystom w ochotniczym batalionie Azow. Powiedział on France Info, że był spadochroniarzem i walczył w różnych wojnach, od Chorwacji po Kolumbię. Zabiega o to, by ściągnąć innych cudzoziemców; w czerwcu napisał na portalu Eurasianet, że dostaje _ dziennie dziesiątki próśb o możliwość dołączenia się, szczególnie z Finlandii, Norwegii i Szwecji _.

Dziennik _ El Pais _ napisał o dwóch Hiszpanach - 27-letnim byłym pracowniku socjalnym, należącym do lewicowej młodzieżówki, i jego 22-letnim koledze z młodzieżówki partii komunistycznej. Twierdzą oni, że walczą po stronie rebeliantów ze względu na wsparcie Związku Radzieckiego po stronie republikanów w hiszpańskiej wojnie domowej w latach 30. XX wieku. Z kolei anglojęzyczny _ Kyiv Post _ relacjonował pogłoski o Hiszpanie walczącym po stronie rządowej.

Jak się uważa, po stronie rebeliantów walczy kilkudziesięciu Serbów. Kierują się oni - jak zauważa BBC - poczuciem solidarności z prawosławnymi Rosjanami i wrogością wobec NATO. Niemniej, ekspert ds. bezpieczeństwa z Belgradu Zoran Dragiszić uważa, że Serbowie są głównie najemnikami, a na Ukrainie walczą po obu stronach. _ Moim zdaniem to indoktrynacja popycha młodych ludzi, niekiedy niemal dzieci, na wojnę _ - powiedział Dragiszić rozgłośni Deutsche Welle.

Szwedzki snajper Mikael Skillt powiedział BBC, że walczy w batalionie Azow przeciwko separatystom, ponieważ chce _ przetrwania białych ludzi _. Gotów jest też wesprzeć syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada.

Wymieniając Polaków BBC pisze o śmierci 12 sierpnia w potyczce urodzonego na Ukrainie Leonida Smolińskiego, podając, że był obywatelem polskim. Polskie MSZ podawało jednak po jego śmierci, że nie chodzi o obywatela polskiego. Ponadto BBC odsyła do _ radykalnego polskiego portalu xportal _, na którym Bartosz Becker mówi w Doniecku, że reprezentuje _ wolnych Polaków, którzy są przeciwko terrorystycznym bazom NATO w Polsce _.

Z kolei Niemka Margarita Zeidler była rzeczniczką rebeliantów w Słowiańsku. Mieszka ona na Ukrainie od 2002 roku, przeszła na prawosławie. Natomiast 53-letni Włoch, przez dwa lata przedsiębiorca na Ukrainie, na Majdanie dołączył do ukraińskich nacjonalistów, a potem do batalionu Azow. W przeszłości działał w skrajnej prawicy.

_ Prorosyjscy rebelianci lubią przesadzać, jeśli chodzi o zagranicznych bojowników po ich stronie, prezentując ich jako współczesne Brygady Międzynarodowe walczące z +faszyzmem+ _ (w nawiązaniu do zagranicznych ochotników w wojnie domowej w Hiszpanii). Tymczasem w Kijowie debatowano na temat sensu stworzenia ukraińskiej Legii Cudzoziemskiej" - pisze BBC.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja drugim domem separatystów z Ukrainy Jeżdżą samochodami bez tablic rejestracyjnych, wypłacają pieniądze z bankomatów i wożą rannych do szpitali.
Bojownicy z Rosji wtargnęli do Ługańska Miasto otoczone jest przez ukraińskie siły. Trwają też walki o Iłowajsk.
Separatyści dostali czołgi i wyrzutnie Grad Dowódca operacji antyterrorystycznej w obwodzie ługańskim Ihor Bondarenko poinformował, że kilka dni temu na terytorium Ukrainy z Rosji wjechała wojskowa kolumna.
Ukraiński MIG zestrzelony przez separatystów _ Do zestrzelenia samolotu doszło w okolicach Ługańska _ - donosi Reuters. Pilot katapultował się.
Tagi: wojna na ukrainie, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz