Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii - plan Annana wdrażany

0
Podziel się:

Część ciężkiej broni została wycofana z miast, część pozostała.

Wojna w Syrii - plan Annana wdrażany
(PAP/EPA)

Plan pokojowy dla Syrii, wynegocjowany przez byłego sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana (na zdj.), jest wdrażany pomimo przypadków naruszania rozejmu w tym kraju - oświadczył w Genewie rzecznik Annana, Ahmad Fawzi.

_ - Trwającego od ponad roku kryzysu nie da się rozwiązać w ciągu jednego dnia czy jednego tygodnia _ - powiedział Fawzi, cytowany przez agencję Reutera.

Rzecznik przyznał, że nie widać _ wielkich oznak _ przestrzegania zawieszenia broni, lecz jedynie _ skromne sygnały _. _ Część ciężkiej broni została wycofana (z miast), część pozostała. Pewne formy przemocy uległy ograniczeniu, inne są nadal aktualne _ - wyjaśnił Fawzi, dodając, że _ nie jest usatysfakcjonowany _ sytuacją.

Według Fawziego w Syrii przebywa obecnie około 50 obserwatorów ONZ, których zadaniem jest nadzorowanie rozejmu. Poszczególne kraje wyraziły już zgodę na wysłanie 150 obserwatorów z 300 planowanych przez ONZ.

Obserwatorzy mają nadzorować zawieszenie broni między siłami rządowymi i rebeliantami, a także wycofywanie wojsk z miast. Rozejm i wycofanie żołnierzy z miast syryjskich oraz swobodny dostęp dziennikarzy i działaczy oferujących humanitarną pomoc to elementy sześciopunktowego planu Annana. Plan ten zaakceptował zarówno rząd w Damaszku jak i syryjska opozycja.

Agencja dpa poinformowała tymczasem o nowych walkach i atakach oddziałów rządowych, w których zginęło co najmniej dziesięć osób. W nocy z czwartku na piątek w okolicach miasta Hama poniosło śmierć trzech cywilów. Do ich samochodu na punkcie kontrolnym otworzyli ogień żołnierze z oddziału wiernego prezydentowi Baszarowi el-Asadowi.

W najbliższy poniedziałek Syryjczycy wybiorą 250 parlamentarzystów. Opozycja zapowiada bojkot wyborów. Dwaj kandydaci do parlamentu zostali zabici w czasie kampanii wyborczej w miastach uważanych za bastiony opozycji - Dara i Idlib.

Według szacunków ONZ, ofiarą trwającego od ponad roku krwawego konfliktu wewnętrznego w Syrii padło już około 9 tys. ludzi. Masowe demonstracje na rzecz demokratyzacji państwa spotykają się z bezwzględnym przeciwdziałaniem reżimu Asada.

Czytaj więcej o konflikcie w Syrii
Obama w ogniu krytyki. Zmieni stanowisko? Naiwnością było przypuszczać, że plan ONZ w sprawie Syrii powstrzyma reżim prezydenta Baszara el-Asada przed brutalnym tłumieniem rebelii.
Temu człowiekowi się udało. Pokój w Syrii od 10 kwietnia Specjalny wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej powiadomił Radę Bezpieczeństwa ONZ, że Damaszek przyjął plan pokojowy.
Zawieszenie broni po syryjsku: Atak od morza Rebelianci zaatakowali od strony morza jednostkę wojskową. Powstańcy podpłynęli w nocy do bazy łodziami, rozpoczęła się strzelanina.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)