Notowania

wojna w syrii
07.06.2012 14:10

Wojna w Syrii. Chiny przeciwne międzynarodowej interwencji

Zdecydowane nie Moskwy i Pekinu słychać zaledwie dzień po tym, jak w Syrii ponownie zginęło ponad 100 cywilów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Philip Jägenstedt/CC/Flickr)

*Takie samo stanowisko zajmuje Moskwa. Zdecydowane _ nie _ Moskwy i Pekinu słychać zaledwie dzień po tym, jak w Syrii ponownie zginęło ponad 100 cywilów - według syryjskiej opozycji - zabitych przez siły wierne prezydentowi tego kraju. *

W stolicy Chin zakończył się dziś dwudniowy szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW). W dokumencie końcowym przywódcy państw zrzeszonych w organizacji zaapelowali o _ pokojowe rozwiązanie konfliktu w Syrii _ przy wykorzystaniu _ dialogu politycznego _. Przywódcy Chin, Rosji, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Kazachstanu i Kirgistanu wyrazili stanowczy sprzeciw wobec jakiejkolwiek interwencji zbrojnej w Syrii.

Członkowie SzOW ostrzegli też, że podjęcie jakichkolwiek działań wojskowych wobec Iranu będzie oznaczało poważne naruszenie światowego bezpieczeństwa. W opinii przywódców regionalnej organizacji, _ jakiekolwiek próby rozwiązania problemu irańskiego przy użyciu siły, mogą zagrozić stabilności i bezpieczeństwu zarówno regionu, jak i całego świata _.

W pekińskim szczycie uczestniczył także prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad. Państwo to ma status obserwatora w Szanghajskiej Organizacji Współpracy, która uznawana jest za sojusz państw mający stanowić przeciwwagę dla rosnących wpływów USA w Azji.

Czytaj więcej w Money.pl
Sikorski ostro zaatakował Rosję i Chiny Szef MSZ skomentował zawetowanie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii.
Rosja szuka sojuszników. Nie chcą interwencji Rosyjski minister spraw zagranicznych wezwał do włączenia Iranu i Turcji do międzynarodowych wysiłków, mających na celu wsparcie załamującego się planu pokojowego dla Syrii, wynegocjowanego przez Kofiego Annana.
"Kryzys osiągnął już punkt krytyczny" Catherine Ashton ostrzegła przed dalszą militaryzacją konfliktu.
Tagi: wojna w syrii, chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz