Notowania

wojna w syrii
20.10.2012 21:35

Wojna w Syrii. Ciężkie walki w Damaszku

Syryjskie oddziały rządowe prowadziły ciężkie walki z powstańcami w samym Damaszku i w jego okolicach oraz w północnych prowincjach Syrii - Idlib i Aleppo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Balkis Press/ABACA/EAST NEWS)

Syryjskie oddziały rządowe prowadziły ciężkie walki z powstańcami w samym Damaszku i w jego okolicach oraz w północnych prowincjach Syrii - Idlib i Aleppo. Sztab powstańczy oskarżył rząd syryjski o próby wciągnięcia Libanu do konfliktu w Syrii.

Według syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, czołgi wojsk rządowych po długim przygotowaniu artyleryjskim próbowały bez powodzenia wtargnąć do miejscowości Zamalka pod Damaszkiem, której bronią siły powstańcze.

Ciężkie walki między wojskiem a powstańcami toczyły się w stołecznej dzielnicy Juber, a z różnych punktów Damaszku dochodziły w ciągu dnia odgłosy silnych eksplozji.

Na północy kraju, wzdłuż granicy z Turcją, w prowincji Idlib, lotnictwo rządowe atakowało wielokrotnie w ciągu dnia miejscowości Marat an-Numan i Mar Szamsza. W tej strefie jednym z nielicznych punktów oporu sił rządowych pozostały obwarowane koszary w miejscowości Wadi Deid, oblegane przez wojska powstańcze.

Wolna Armia Syryjska (WAS) utworzona z żołnierzy i oficerów, którzy porzucili szeregi wojsk Baszara el-Asada znów próbowała w sobotę przejąć transport broni i amunicji dla oddziałów rządowych toczących walki z powstańcami w Aleppo. Brak wiadomości z pewnych źródeł, czy akcja ta powiodła się.

Przedstawiciele WAS w Kairze ponownie zwrócili się do Rady Bezpieczeństwa ONZ i do Ligi Arabskiej o pilne zwołanie posiedzeń w celu wysłania oddziałów międzynarodowych do Syrii oraz do Libanu, na który zaczyna się rozszerzać kryzys syryjski.

WAS domaga się _ zablokowania prób wciągnięcia Libanu do kryzysu syryjskiego poprzez nieustanne akty agresji _. Jako jeden z nich wskazuje piątkową eksplozję samochodu-pułapki w Bejrucie, wskutek której poniósł śmierć szef wywiadu gen. Wissam al-Hassan.

W ostatnich miesiącach rozszerzanie się kryzysu syryjskiego na Liban coraz bardziej zwiększa destabilizację sytuacji politycznej w tym kraju - podkreślają agencje.

Czytaj więcej w Money.pl
Bomby kasetowe spadły na miasto. Z cyrylicą Siły powietrzne rządowych wojsk syryjskich zrzuciły bomby kasetowe na Maarrat an-Numan.
Nafta i gaz nie popłyną. Wysadzili rurociągi Rebelianci wysadzili w powietrze rurociąg naftowy i gazociąg na północnym wschodzie Syrii, w pobliżu granicy z Irakiem.
Znów gorąco na granicy Syria-Turcja Turecka artyleria odpowiedziała w środę ogniem na ostrzał moździerzowy z terytorium Syrii na przygraniczną turecką prowincję Hatay - poinformowały lokalne władze.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz