Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna w Syrii. Mniejszości wyznaniowe w niebezpieczeństwie

0
Podziel się:

- Jestem bardzo zaniepokojony tym, że istnieje ryzyko, iż całe społeczności będą płacić cenę za zbrodnie popełniane przez rząd syryjski - podkreślił ONZ-owski specjalny doradca ds. zapobiegania ludobójstwu.

Wojna w Syrii. Mniejszości wyznaniowe w niebezpieczeństwie
(PAP/EPA)

ONZ-owski specjalny doradca ds. zapobiegania ludobójstwu Adama Dieng ostrzegł, że mniejszościom w Syrii, w tym rządzącym alawitom, grożą ataki odwetowe w sytuacji, gdy konflikt przybrał formę walk na tle wyznaniowych.

_ - Jestem bardzo zaniepokojony tym, że istnieje ryzyko, iż całe społeczności będą płacić cenę za zbrodnie popełniane przez rząd syryjski _ - podkreślił Dieng w oświadczeniu.

Dodał, że alawici i członkowie innych mniejszości w Syrii są coraz bardziej zagrożeni atakami odwetowymi, ponieważ powszechnie kojarzy się ich z reżimem i współdziałającą z nim milicją.

Dieng wezwał wszystkie strony konfliktu do przestrzegania norm prawa międzynarodowego oraz do potępienia mowy nienawiści, która może podżegać do aktów przemocy, wymierzonych przeciwko społecznościom z racji ich wyznania.

ONZ-owska komisja śledcza pod kierownictwem Brazylijczyka Paulo Pinheiro podkreśliła w opublikowanym w czwartek raporcie, że konflikt zbrojny w Syrii otwarcie już przybrał formę walk na tle wyznaniowym, coraz bardziej antagonizując będącą u władzy mniejszość alawitów i sunnicką większość, przy udziale cudzoziemskich bojowników walczących po obu stronach.

Z raportu Pinheiry wynika, że większość tzw. cudzoziemskich bojowników, którzy przenikają do Syrii, aby przyłączyć się do rebeliantów lub walczyć niezależnie po ich stronie, to sunnici z państw Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Hezbollah, radykalne szyickie ugrupowanie z Libanu, przyznał z kolei, że jego bojownicy walczą w Syrii po stronie rządu - informują śledczy. Są doniesienia o udziale w konflikcie irackich szyitów; również Iran potwierdził we wrześniu, że jego elitarne siły Gwardii Rewolucyjnej dostarczają pomoc Syrii.

Czytaj więcej w Money.pl
Rebelianci zabili 28 "rządowych" żołnierzy Syryjscy rebelianci zaatakowali trzy posterunki wojskowe wokół miasta Sarakib.
Znów ofiary w Syrii. Walki i bombardowania Co najmniej 28 osób zginęło na południu Syrii. Pomiędzy wojskiem a rebeliantami trwają walki w pobliżu granicy z Turcją.
Z Syrii płyną dramatyczne informacje Wewnętrzny konflikt w kraju został zainspirowany arabską wiosną.
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)