Notowania

wojna w syrii
19.04.2012 21:05

Wojna w Syrii. Pentagon gotowy na rozmaite opcje

Nie ma jednoznacznego "nie" Stanów Zjednoczonych w sprawie ewentualnej zbrojnej interwencji w Syrii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua / eyevine/EAST NEWS)

*- _ Waszyngton nie planuje interwencji wojskowej, __ __ __ __ __ __ chyba że doszłoby do bezpośredniego i wyraźnego zagrożenia naszego bezpieczeństwa narodowego _ - zapowiedział minister obrony USA Leon Panetta i przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów gen. Martin Dempsey. *

W trakcie przesłuchania przez Komisję Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów Panetta powiedział, że taka interwencja _ nie byłaby srebrną kulą _, co jest synonimem magicznego rozwiązania.

Przyznał tylko, że jest _ głęboko sceptyczny _ co do tego, czy syryjski prezydent Baszar el-Asad rzeczywiście zamierza dotrzymać zawieszenia broni, zgodnie z zaakceptowanym przez niego planem pokojowym byłego sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana.

Szef Pentagonu przypomniał, że Assad wielokrotnie _ łamał obietnice dawane własnemu narodowi i społeczności międzynarodowej _.

Kongresmeni w komisji, i to z obu partii, zgodzili się jednak ze stanowiskiem rządu, że należy wciąż próbować pozamilitarnych prób rozwiązania kryzysu syryjskiego.

_ - Nie zalecam amerykańskiej interwencji zbrojnej, zwłaszcza w świetle naszej poważnej sytuacji budżetowej, chyba że doszłoby do bezpośredniego i wyraźnego zagrożenia naszego bezpieczeństwa narodowego _ - powiedział republikański przewodniczący komisji Howard "Buck" McKeon.

Tylko część Republikanów w Kongresie, w tym były kandydat na prezydenta, senator John McCain, wzywa do interwencji wojskowej i krytykuje administrację za bierność.

Dempsey ostrzegał na posiedzeniu komisji, że przedłużanie się kryzysu w Syrii grozi destabilizacją całego Bliskiego Wschodu._ - Musimy być czujni i uważać na ekstremistów, którzy starają się wykorzystać tę sytuację _ - powiedział.

Czytaj więcej o sytuacji w Syrii
Pentagon chce cięć wydatków... dla siebie Proponowane przez administrację poważne redukcje budżetu resortu nie narażą na szwank bezpieczeństwa Ameryki, przekonywał Republikanów w Kongresie Leon Panetta, minister obrony USA.
Popiera buntowników. Śle im wsparcie Administracja prezydenta Baracka Obamy poinformowała, że zwiększy pomoc dla opozycji syryjskiej .
Interwencja zbrojna? Nie wykluczają tej opcji Rozważa się uzbrojenie walczących sił opozycyjnych, a nawet ataki z powietrza.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz