Notowania

wojna w syrii
18.07.2012 14:01

Wojna w Syrii. Rebelianci uderzają w ludzi Asada

Do zamachu doszło w czasie, gdy w kilku dzielnicach stolicy toczą się walki między wojskami rządowymi a Wolną Armią Syryjską.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/SANA)

W samobójczym zamachu, wymierzonym w siedzibę biura bezpieczeństwa narodowego w Damaszku, zginął minister obrony narodowej Syrii * *Daoud Rajha (na zdjęciu). Nie żyje także szwagier prezydenta Asada - podaje Reuters.

Jak pisze agencja AFP, budynek, w którym mieści się biuro bezpieczeństwa narodowego jest ściśle chroniony i mieści się w dzielnicy Rada w centrum Damaszku. Biurem kieruje generał Hiszam Ichtiar, którego los nie jest znany.

71-letni generał jest jedną z kluczowych postaci odpowiedzialnych za prześladowanie opozycji. Od 23 maja 2011 r. objęty jest on sankcjami UE. Według źródeł dyplomatycznych w Damaszku, na które powołuje się AFP, 20 maja doszło do próby otrucia Ichtiara oraz innych wojskowych.

Do zamachu doszło w czasie, gdy w kilku dzielnicach stolicy toczą się walki między wojskami rządowymi a Wolną Armią Syryjską, w której skład wchodzą dezerterzy z sił reżimowych oraz uzbrojeni cywile. Walki, które wybuchły w niedzielę wieczorem, określane są jako najbardziej gwałtowne od wybuchu antyreżimowej rewolty w marcu 2011 roku.

Szef Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka Rami Abdel Rahman powiedział w środę, że _ od 40 do 50 żołnierzy syryjskich sił zostało zabitych w poniedziałek w walkach w Damaszku, a co najmniej 20 poniosło śmierć we wtorek _.

Rahman poinformował, że śmigłowce atakują dzielnice Barze i Kabun, na wschodzie stolicy. Unoszą się nad nimi kłęby dymu.Według Obserwatorium czołgi otoczyły Kabun. Z niektórych części dzielnicy uciekają mieszkańcy.

Anonimowy przedstawiciel tureckich władz powiedział, że wśród 600 Syryjczyków, którzy w nocy z wtorku na środę przedostali się do Turcji, jest dwóch generałów brygady. Oznacza to, że do Turcji zbiegło już 20 syryjskich generałów. Według tego źródła w 10 obozach, rozlokowanych w pobliżu 900-kilometrowej granicy tureckiej z Syrią, przebywa ponad 43,2 tys. syryjskich uchodźców.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zaapelował w środę do Chin, by podczas głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ poparły projekt rezolucji ws. Syrii przygotowany przez Amerykanów i Europejczyków. _ - Mam szczerą nadzieję, że członkowie RB ONZ będą zjednoczeni i zareagują _ - mówił szef ONZ po spotkaniu z chińskim prezydentem Hu Jintao w Pekinie.

Projekt rezolucji został przygotowany przez Francję, Niemcy, Wielką Brytanię, Portugalię i USA. Zachód grozi syryjskiemu reżimowi sankcjami gospodarczymi, jeśli Damaszek nie zaprzestanie używania broni ciężkiej. Projekt zakłada też przedłużenie o 45 dni mandatu misji obserwacyjnej w Syrii.

Głosowanie nad projektem odbędzie się w środę po południu. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie szacuje, że od marca 2011 roku, kiedy wybuchło powstanie przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi zginęło w Syrii ponad 17 tys. osób, głównie cywilów.

Czytaj więcej w Money.pl
"Osaczony wilk" sięgnie po gaz musztardowy? W latach 80. XX wieku ZSRR pomagał Syrii w produkcji broni chemicznej.
Znów ofiary w Syrii. Walki i bombardowania Co najmniej 28 osób zginęło na południu Syrii. Pomiędzy wojskiem a rebeliantami trwają walki w pobliżu granicy z Turcją.
Zaatakowali kondukt pogrzebowy. 30 ofiar Ponad 30 osób poniosło w sobotę śmierć po tym jak pocisk moździerzowy wystrzelony przez wojska rządowe trafił w kondukt pogrzebowy.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz