Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna domowa w syrii
05.06.2012 11:19

Wojna w Syrii. Rosja i Chiny przeciw interwencji

Zagranicznej interwencji w Syrii oraz siłowej zmianie reżimu w tym państwie sprzeciwiają się Chiny i Rosja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Chiny i Rosja sprzeciwiają się zbrojnej interwencji lub wymuszonej zmianie władzy w ogarniętej wojną domową Syrii - oświadczył we wtorek rzecznik chińskiego MSZ. Prezydent Rosji Władimir Putin przybył tego dnia do Chin z wizytą zagraniczną.

Chiny i Rosja _ sprzeciwiają się zagranicznej interwencji w Syrii oraz siłowej zmianie reżimu _ - podkreślił rzecznik resortu Liu Weimin._ - Jesteśmy przekonani, że ostatecznie kwestię syryjską należy rozwiązać poprzez konsultacje między różnymi stronami konfliktu. Leży to w interesie samych Syryjczyków _ - powiedział Liu, dodając, że _ na swój sposób Chiny i Rosja odgrywają w sprawie Syrii rolę pozytywną _.

Chiny i Rosja, które w Radzie Bezpieczeństwa ONZ dysponują prawem weta jako jej stali członkowie, w przeszłości blokowały projekty rezolucji potępiające syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada i wzywające do jego ustąpienia.

Jako jedyną drogą wyjścia państwa te wskazują plan pokojowy specjalnego wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana. Jedno z kluczowych postanowień tego planu - obowiązujący od 12 kwietnia rozejm między siłami rządowymi i opozycją - jest stale naruszany przez obie strony.

Według szacunków ONZ od początku syryjskiego powstania w marcu 2011 roku siły Asada zabiły ponad 10 tysięcy osób. Do Chin we wtorek przybył prezydent Rosji Władimir Putin, który dzień wcześniej rozpoczął pięciodniową podróż po Azji.

Podczas wizyty w Pekinie Putin spotka się z przywódcą Chin Hu Jintao i weźmie udział w szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW). Podczas wizyty Putina dojdzie do podpisania kilkunastu umów dwustronnych. Przy okazji szczytu rosyjski przywódca spotka się z prezydentami Iranu i Afganistanu - Mahmudem Ahmadineżadem i Hamidem Karzajem. W czwartek Putin przybędzie do Kazachstanu.

Czytaj więcej w Money.pl
"Kryzys osiągnął już punkt krytyczny" Catherine Ashton ostrzegła przed dalszą militaryzacją konfliktu.
Ostro o ataku. "Nawet potwór by się dopuścił" W wyniku ataku sił rządowych w mieście Hula, zginęło 108 osób, w tym 49 dzieci i 34 kobiety. Rząd syryjski utrzymuje, że odpowiedzialność za ich śmierć ponoszą rebelianci.
Grozi im "totalna wojna domowa". Co dalej? Hague spotkał się w Turcji z przedstawicielami syryjskiej opozycji i rozmawiał z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem.
Tagi: wojna domowa w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz