Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wrak tu-154m
13.04.2012 11:39

Wrak Tu-154 M przedmiotem sejmowej uchwały. Było gorąco

- Takie działania przeszły do historii zdrady narodowej - grzmiał z sejmowej mównicy premier Donald Tusk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

[aktualizacja 19:59]

*- _ Wołałbym się nie urodzić niż na grobach budować karierę polityczną _- grzmiał z sejmowej mównicy premier Donald Tusk. Prezes PiS ripostował, że szef rządu swoimi działaniami wpisał się na polską listę hańby. *

Debata nad zgłoszoną przez PiS uchwałą w sprawie zwrotu wraku Tu 154 M do Polski była wyjątkowo burzliwa. Ostatecznie Sejm odrzucił wniosek o uzupełnienie porządku obrad o przyjęcie uchwały.

Premier w ostrych słowach odpowiedział Antoniemu Macierewiczowi, który twierdzi, że polski rząd nie robi nic, by wrak prezydenckiego Tupolewa wrócił do Polski. - _ Dla kogoś, kto Polskę szanuje bardziej niż własny interes polityczny, takie działanie byłoby niedopuszczalne _ - mówił ostro premier.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

- _ Prawdy o Smoleński nie zagłuszy krzyk PiS-u, który robi z katastrofy machinę polityczną - _mówił premier i dodał, że _ tylko ludzie opętani nienawiścią do własnego państwa są gotowi wnosić taki projekt uchwały. _

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

Tusk skrytykował Rosję za brak realizacji polskich postulatów związanych z kwestią zwrotu wraku. Ale zdaniem premiera wnoszenie uchwały w treści zaproponowanej przez PiS jest absurdalne. - _ Ta uchwała tak nieszczęśliwie sformułowana, ten adres do władz Rosji, jest piramidalnym nieporozumieniem _ - mówił szef rządu.

- _ Wasze usta są pełne okrzyków hańba. Nie ma nic bardziej haniebnego od wywoływania zimnej wojny domowej, z marzeniem o gorącej wojnie domowej z wykorzystaniem zmarłych bliskich. Zejdźcie z tej drogi. Nie wolno z tego powodu narażać ojczyzny na szwank - _ mówił Tusk.

Premier twierdzi, że uchwała PiS jest kontynuacją działań, które doprowadziły do upadku Polski. - _ Z niej zadowoleni byliby tylko ci na Kremlu, którzy źle życzą Polsce i cieszą się, gdy w Warszawie są podzieleni _- mówił premier.

*POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA: *

- _ To wystąpienie przypominało mi wystąpienia z najbardziej niedobrych czasów, w których można było mówić całkowicie wbrew faktom. Chciałem przypomnieć, że to pańskim, a nie moim zastępcą, był Pan, którego nazwiska nie chcę tutaj wymieniać, który w sposób niebywały obrażał prezydenta Rzeczpospolitej. Przypomnę kaczkę po smoleńsku i krwawą Mary. To jest wasza wina. To jest wynik waszej polityki. W sensie politycznym ponosicie stuprocentową odpowiedzialność za tą katastrofę i za to, że w kilka dni po zjednoczeniu narodu rozpoczęliście kampanię, by go podzielić. Kampanię, której haniebny charakter nie ma precedensu w historii państwa polskiego. Za sprawę krzyża i bicie ludzi, to jest hańba, która zapisze się na polskiej liście hańby _- ripostował Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

- _ PiS gra Smoleńskiem, chce z tej tragedii zrobić polityczny oręż, to ich jedyny pomysł na bieżącą politykę _ - mówił wiceszef Platformy Grzegorz Schetyna. Jak ocenił, projekt uchwały, autorstwa PiS, w sprawie wraku TU-154M, był _ konfrontacyjny _.

_ - Mam nadzieję, że nie będzie wojny na wyniszczenie. PiS gra Smoleńskiem, chce z tego zrobić polityczny oręż, to ich jedyny pomysł na bieżącą politykę. To źle dla tej tragedii i pamięci o ofiarach tej tragedii _ - powiedział Schetyna.

Jak dodał, PiS nie wyciąga wniosków z tego, co zdarzyło się dwa lata temu - bezpośrednio po katastrofie smoleńskiej. _ - Wtedy byliśmy wszyscy razem, byliśmy wspólnotą, mówiliśmy jednym językiem, potrafiliśmy się słuchać, dzisiaj jest konflikt i wojna _ - podkreślił polityk PO.

Schetyna poinformował, że sejmowa komisja spraw zagranicznych chciała przygotować wspólną uchwałę, _ żeby posłowie mogli się wypowiedzieć jednym, wspólnym głosem _. - _ Był pomysł, żeby była aklamacja, żeby to był głos całego parlamentu, całej komisji. Nie było takiej chęci ze strony PiS, napisali własną uchwałę - konfrontacyjną, która ma Polskę i parlament dalej dzielić. Nie ma na to zgody _ - podkreślił.

W ocenie ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina (PO) zachowanie polityków PiS w sprawie katastrofy smoleńskiej, to _ ponury, polityczny taniec _. Jak podkreślił w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, rząd robi wszystko, żeby wrak TU-154M wrócił do kraju

- _ Treść proponowanej przez PiS uchwały Sejmu w sprawie zwrotu wraku Tu-154M była nie do przyjęcia _ - ocenił z kolei szef SLD Leszek Miller. Jego zdaniem gdyby PiS chciało wywołać rzetelną dyskusję na ten temat, to projekt uchwały byłby zupełnie inny.

Miller mówił dziennikarzom po zakończeniu burzliwej debaty nad propozycją uchwały PiS, że polityków zasiadających w Sejmie można podzielić na tych, którzy chcą w powadze i smutku wspominać ofiary katastrofy, i na tych, którzy chcą zrobić z nich _ męczenników _ potrzebnych do aktualnej walki politycznej.

Jak podkreślił nie ma wątpliwości, że ten podział tworzy grupa skupiona wokół polityków PiS Antoniego Macierewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Przyznał, że wprawdzie można mieć wiele pretensji związanych z tym, że wrak samolotu, który rozbił się dwa lata temu pod Smoleńskiem nie wrócił jeszcze do kraju, ale - według niego - treść proponowanej przez PiS uchwały była nie do przyjęcia.

_ - Gdyby rzeczywiście PiS chciał wywołać rzetelną dyskusję - być może taka debata jest potrzeba - to język projektu, sposób zwracania się do różnych instytucji, także tych za granicą, musi być diametralnie odmienny _ - ocenił były premier.

Pytany, czy nie zostały jednak popełnione błędy w tej sprawie, odparł, że nie chce mówić, że nie było ich wcale, ale najpoważniejszym była decyzja o wylocie samolotu do Smoleńska, mimo złych warunków. Jego zdaniem załoga Tu-154M chciała wykonać zadanie niewykonalne.

Czytaj więcej w Money.pl
Gowin jedzie do Moskwy. Ostro w sprawie wraku Minister sprawiedliwości: _ W sprawie wraku, głos polskiego rządu będzie jednoznaczny _. Zobacz na co liczy.
Amerykanie badali wrak Tupolewa. Nie cały - _ Amerykańscy eksperci brali udział w badaniu wraku Tu-154M; badali wyprodukowany w USA sprzęt nawigacyjny tupolewa _- mówi szef kancelarii premiera Tomasz Arabski.
Tagi: wrak tu-154m, wrak, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz